LAJMI I FUNDIT:

Dy shpërthime në kryeqytetin e Ugandës, raportohet për gjashtë viktima dhe disa të lënduar

Dy shpërthime në kryeqytetin e Ugandës, raportohet për gjashtë viktima dhe disa të lënduar

Dy shpërthime kanë ndodhur në qendrën e kryeqytetit të Ugandës, Kampala, duke lënë të vdekur të paktën gjashtë persona dhe duke lënduar disa të tjerë thonë zyrtarët.

Sipas BBC, përcjell Telegrafi, njëri shpërthim ndodhi pranë parlamentit, derisa tjetri pranë selisë së policisë së qytetit.


Dëshmitarët e rastit treguan për masakër në vendngjarje, me makina të djegura dhe xhama të thyer. Më shumë bomba janë gjetur në pjesë të tjera të qytetit, thane zyrtarët.

Ende nuk janë bërë të qarta shkaqet e shpërthimeve në vend.

Autoritetet e Ugandës kanë fajësuar militantët islamikë për bombardimet e mëparshme. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Një rreshtim i rrallë i gjashtë planetëve do të vijë së shpejti - çfarë do të thotë kjo për Tokën?

Një rreshtim i rrallë i gjashtë planetëve do të vijë së shpejti - çfarë do të thotë kjo për Tokën?

Botë
Nikki Haley shkruan në raketën izraelite të drejtuar për në Gaza: Jepuni fund, Amerika e do Izraelin

Nikki Haley shkruan në raketën izraelite të drejtuar për në Gaza: Jepuni fund, Amerika e do Izraelin

Azia
Japonezi që shpenzoi 14 mijë euro për t'u

Japonezi që shpenzoi 14 mijë euro për t'u "bërë" qen trondit sërish - tani tregon se në çfarë kafshë dëshiron të shndërrohet

Azia
Deklaratë e fuqishme e Macronit: Kievi duhet të lejohet të neutralizojë bazat ushtarake ruse

Deklaratë e fuqishme e Macronit: Kievi duhet të lejohet të neutralizojë bazat ushtarake ruse

Evropa
Njësia speciale e ushtrisë ukrainase sulmon istikamet e rusëve – eliminojnë 11 ushtarë të Putinit dhe tre tjerë i zënë rob lufte

Njësia speciale e ushtrisë ukrainase sulmon istikamet e rusëve – eliminojnë 11 ushtarë të Putinit dhe tre tjerë i zënë rob lufte

Evropa
Ukrainasit pretendojnë se Rusia ka pësuar humbjen më të madhe artilerike që nga fillimi i luftës

Ukrainasit pretendojnë se Rusia ka pësuar humbjen më të madhe artilerike që nga fillimi i luftës

Evropa
Kalo në kategori