LAJMI I FUNDIT:

Djali i Shpend Maxhunit nuk paraqitet në gjykimin ku akuzohet për armëmbajtje pa leje

Djali i Shpend Maxhunit nuk paraqitet në gjykimin ku akuzohet për armëmbajtje pa leje
Foto: Arkiv

Në mungesë të djalit të ish-Drejtorit të Përgjithshëm të Policisë së Kosovës Shpend Maxhunit, Shpetim Maxhuni, i cili po akuzohet për armëmbajtje pa leje, të premten, ka dështuar të mbahet shqyrtimi fillestar ndaj tij.

Në këtë rast, për të njëjtën vepër penale i akuzuar është edhe Rinor Maxhuni, raporton “Betimi për Drejtësi”.


Gjykatësi Kujtim Krasniqi për të akuzuarin Shpetim Maxhuni tha se gjykata kishte urdhëruar verifikimin e adresës së tij, mirëpo sipas tij policia ende nuk e kishte njoftuar gjykatën për adresën e të njëjtit.

Lidhur më këtë, gjykatësi Krasniqi tha se gjykata do të përsëris verifikimin e adresës së të njëjtit dhe do të njoftojë komandantin e Stacionit Policor përkatës për mos zbatimin e urdhëresës nga Policia e Kosovës.

Ndërsa prezent në këtë shqyrtim përveç prokurores Bukurije Gjonbalaj, ka qenë edhe i akuzuari Rinor Maxhuni.

Në mungesë të kushteve ligjore, seanca e së premtes është shtyrë për 30 nëntor 2020, duke filluar nga ora 9:30.

Sipas aktakuzës së ngritur më 1 tetor 2020, i akuzuari Shpetim Maxhuni, më 12 tetor 2018, policia gjatë patrollimit ia kishin gjetur revolen e tipit “Zastava” me karikator që ka pasur katër fishek, të cilin e ka mbajtur në kontroll dhe posedim të paautorizuar.

Në aktakuzë thuhet se në veturën në të cilën kishte qenë i akuzuari me dy persona, policia e kishin gjetur një thikë me ngjyrë të zezë të cilën i akuzuari Maxhuni e kishte mbajtur në pronësi.

Ndërsa i akuzuari Rinor Maxhuni, po akuzohet se e kishte mbajtur në pronësi armën të cilën policia ia kishin gjetur në trup të akuzuarit Shpëtim Maxhuni dhe të njëjtën e kishin konfiskuar.

Prokuroria dy të akuzuarit po i ngarkon me veprën penale “Mbajtja në pronësi, kontroll ose posedim të paautorizuar të armëve”, nga neni 366 par. 1 të Kodit të Ri Penal të Republikës së Kosovës. /BetimipërDrejtësi/

Në trend Lajme

Më shumë
Dëshmitari thotë se në natën kritike e kishte parë në një kafiteri njërin nga të akuzuarit për vrasjen e trefishtë në Gllogjan

Dëshmitari thotë se në natën kritike e kishte parë në një kafiteri njërin nga të akuzuarit për vrasjen e trefishtë në Gllogjan

Drejtësi
Edhe në rigjykim, Dardan Krivaqa e Arbër Sejdiu deklarohen të pafajshëm për vrasjen e Marigona Osmanit

Edhe në rigjykim, Dardan Krivaqa e Arbër Sejdiu deklarohen të pafajshëm për vrasjen e Marigona Osmanit

Drejtësi
LDK injoron letrën e PDK-së, Mustafa: Përgjigjen tashmë ia kemi kthyer ideatorit të vërtetë

LDK injoron letrën e PDK-së, Mustafa: Përgjigjen tashmë ia kemi kthyer ideatorit të vërtetë

Politikë
QKMK u bën thirrje qytetarëve t’i shmangen qarkullimit përmes pikave kufitare me Serbinë, të shtunën protestohet në territorin serb

QKMK u bën thirrje qytetarëve t’i shmangen qarkullimit përmes pikave kufitare me Serbinë, të shtunën protestohet në territorin serb

Lajme
Gazetarja: Turistët nga Kosova

Gazetarja: Turistët nga Kosova "braktisin" Durrësin, shtohen rezervimet nga vendet e BE-së dhe Britania

Lajme
Ish-ushtaraku: Serbia nuk mund të hyjë brenda kufijve të Kosovës, e kemi NATO-n

Ish-ushtaraku: Serbia nuk mund të hyjë brenda kufijve të Kosovës, e kemi NATO-n

Siguri
Kalo në kategori