LAJMI I FUNDIT:

Dëshmitari: Rreshterit i çuan fjalë se nuk do ta gëzojë tokën

Dëshmitari: Rreshterit i çuan fjalë se nuk do ta gëzojë tokën

Në gjykimin për vrasjen e rreshterit Shemsi Gashi, vëllai i tij tregoi se eprori policor ishte kërcënuar para vrasjes.

Reklama

Në gjykimin ku dy persona akuzohen për vrasjen e eprorit policor të krimeve ekonomike Shemsi Gashi lidhur me një tokë, dëshmoi vëllai i të ndjerit.

Shefki Gashi, vëllai i rreshterit policor Shemsi Gashi që u vra në vitin 2015, tha në gjykatë se eprori policor kishte marrë kërcënime nga Ramadan Gashi, njëri nga të akuzuarit e këtij procesi.

Ai tha se raportet në mes tyre dhe kushërinjve, të akuzuar për planifikim të vrasjes së Shemsi Gashit, kishin filluar të ftoheshin për shkak të një problemi pronësor në mes të të ndjerit dhe Ramadan, Mujë e Agron Gashit.

Bëhet fjalë për një parcelë pronësore prej 40 arësh në Lagjen e Spitalit në Prishtinë të cilën e kishin trashëguar bashkërisht nga paraardhësit e tyre.

Sipas dëshmitarit, pasi që Shemsiu kishte paditur të akuzuarin Ramadan Gashi dhe i kishte fituar të gjitha kontestet gjyqësore, ai kishe marrë kërcënime direkte me sharje e fyerje.

Shefki Gashi gjatë dëshmisë së tij tha se Ramada Gashi i kishte dërguar fjalë rreshterit policor se “atë tokë s’ka me gëzu sa të jam unë gjallë”.

Shefki Gashi tha se në të pamën për vëllanë e tij, një koleg i Shemsi Gashit i kishte treguar për një ngjarje.

“Vëllau im ka qenë duke pirë kafe me kolegun e tij të punës dhe kolegu e tij i ka thënë ‘nga larg po të shikon shumë keq ai person dhe e pyeta Shemsiun se çfarë ke punë me të?’ E Shemsiu më tha ‘po më kërcënon për pronë’, për të cilin kontest gjyqësor vetëm se dihet”, deklaroi vëllai i të ndjerit.

Vëllai i rreshterit të vrarë policor tregoi se si kolegu i vëllait të tij ia kishte përshkruar njeriun që e shikonte me ngulm Shemsi Gashin.

“E këtë person, kolegu i të ndjerit e kishte përshkruar si të dobët, të gjatë dhe zeshkan. Ju vlerësojeni nga përshkrimi se cili është nga vëllezërit”, tha dëshmitari.

Në fund të seancës, avokatët mbrojtës kërkuan heqjen e paraburgimit të të akuzuarve në mënyrë që ata të mbrohen në liri.

“Keni parasysh se 6 anëtarët kryesorë të familjes Gashi janë duke u mbajtur në paraburgim për më tepër se dy vite, e në shtëpi kanë lënë bashkëshortet e fëmijët e tyre”, tha avokati mbrojtës i të akuzuarit Mujë Gashi, Mexhid Syla.

Por kjo kërkesë u refuzua nga trupi gjykues në krye me gjykatësen Valbona Musliu- Selimaj.

Rreshteri Shemsi Gashi u vra mëngjesin e 25 marsit 2015 rrugës për në zyrën e tij.  Hetimet e prokurorisë së Prishtinës kanë përjashtuar mundësinë që vrasja të ketë motiv punën të cilën Gashi e kishte kryer në Policinë e Kosovës.

Gashi u vra në Lagjen “Mati” të Prishtinës.

Ramadan Gashi, Muja Gashi, Agron Gashi, Adonis Gashi, Robert Gashi dhe Vesel Bunjaku akuzohen për planifikimin e vrasjes së Shemsi Gashit, ndërsa për vrasjen e tij ngarkohen Vesel Gjinovci e Kujtim Bejiqi.

Vesel Gjinovci, njëri nga të akuzuarit në një nga seancat e kaluara e ka pranuar fajësinë për këtë vrasje si  dhe për armëmbajtje pa leje.

Sipas aktakuzës, për vrasjen e Gashit, Vesel Gjinovcit e Kujtim Bejiqit u ishin premtuar 5 mijë euro. /KALLXO.com/

Speciale Kriza në Ukrainë

Më shumë

Në trend Lajme

Më shumë
“Të lutem kurseje Serbinë”, Kurti zbulon çka i thanë ndërkombëtarët

“Të lutem kurseje Serbinë”, Kurti zbulon çka i thanë ndërkombëtarët

Lajme
Zyrtarët e BE-së nga Beogradi: Serbët të kthehen në institucionet e Kosovës

Zyrtarët e BE-së nga Beogradi: Serbët të kthehen në institucionet e Kosovës

Politikë
Policia Kufitare e Kosovës parandalon dy raste të kontrabandimit të mallrave në Leposaviq

Policia Kufitare e Kosovës parandalon dy raste të kontrabandimit të mallrave në Leposaviq

Siguri
Situata në veri, Turqia nis drejt Kosovës trupa shtesë

Situata në veri, Turqia nis drejt Kosovës trupa shtesë

Lajme
Komandanti i KFOR-it: Mjaft me veprime të njëanshme, veriu i Kosovës pa ne mund të ishte “vatër lufte”

Komandanti i KFOR-it: Mjaft me veprime të njëanshme, veriu i Kosovës pa ne mund të ishte “vatër lufte”

Lajme
Escobar: Kryetarët dhe policia të largohen nga objektet komunale, urgjentisht të nisin diskutimet për Asociacionin

Escobar: Kryetarët dhe policia të largohen nga objektet komunale, urgjentisht të nisin diskutimet për Asociacionin

Lajme
Kalo në kategori

Më të lexuarat

Lionel Messi: Nga një adoleshent që i vinte turp, te

Lionel Messi: Nga një adoleshent që i vinte turp, te "djali i keq"

Ndërkombëtare
Njerëz me maska e mbështetës të Putinit sulmojnë protestuesit në Beograd

Njerëz me maska e mbështetës të Putinit sulmojnë protestuesit në Beograd

Serbia
Pse u shit për 34 milionë dollarë një parcelë me rërë në Dubai?

Pse u shit për 34 milionë dollarë një parcelë me rërë në Dubai?

Azia
Jurgen Klopp ka vendosur t’i dhurojë numrin 10 transferimit të tyre të madh

Jurgen Klopp ka vendosur t’i dhurojë numrin 10 transferimit të tyre të madh

Premier League
Musliu-Shoshi publikon disa kërcënime: Më erdhën si rezultat i deformimit të qëllimshëm nga Gërvalla

Musliu-Shoshi publikon disa kërcënime: Më erdhën si rezultat i deformimit të qëllimshëm nga Gërvalla

Lajme
Aksident i rëndë në Rrugën e Kombit, lëndohen shtatë persona

Aksident i rëndë në Rrugën e Kombit, lëndohen shtatë persona

Lajme