Supermakina italiane po drejtohej përgjatë një rruge në Japoni shtunën, kur çifti brenda makinës vuri re se tymi po dilte nga “gjiri i motorit”, duke i nxitur ata të ndalonin.

Reklama

Dhe pasi ata dolën nga vetura, shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi, menjëherë pas kësaj, F40 u përfshi nga flakët.

Ndërkohë pamjet nga mediat lokale tregojnë se ekipet e zjarrfikësve mbërritën në vendin e ngjarjes ndërsa Ferrari ishte ende duke djegur.

Ata nuk ishin në gjendje të shuanin flakët përpara se makina të shkatërrohej plotësisht dhe të linte si asgjë më shumë se një rrëmujë e shkrirë prej çeliku dhe fibrave të karbonit.

Reklama

Kështu, Ferrari që prodhoi vetëm 1,315 shembuj të F40 – fatkeqësisht, tani ka një më pak në rrugë.

Reklama

Sidoqoftë, këtu ka një lajm të mirë, pasi as shoferi dhe as pasagjeri nuk u lënduan nga flakët.

Ndryshe Ferrari prezantoi për herë të parë F40 në vitin 1987 si pasardhës i 288 GTO të fuqishëm.

Ndërsa F40 u zëvendësua më vonë nga F50 i cili vetë i hapi rrugë Enzo dhe më pas hibridit LaFerrari, shumë ende e konsiderojnë F40 si Ferrarin “më të madh” të krijuar ndonjëherë. /Telegrafi/