LAJMI I FUNDIT:

Burrat frikësohen nga braktisja më shumë se nga rivaliteti

Burrat frikësohen nga braktisja më shumë se nga rivaliteti

Xhelozia, kjo dukuri e cila që nga epokat më të hershme i ka ngrënë kokën me vrasje, partnerit që tradhton, ka ndërruar shkak, ajo vjen tashmë jo nga rivaliteti, por nga frika e braktisjes.

Ky paralajmërim vjen nga një grup studiuesish mjekoligjorë, të cilët janë mbledhur për të hedhur idetë e reja mbi këtë emocion vdekje-shkaktues.

Sipas studiuesve të mjekësisë ligjore në Itali, ky emocion nuk bëhet shpërthyes nga parandjenja e tradhtisë në çift apo e rivalitetit, por nga frika e braktisjes, dhe pikërisht nga nevoja për t’u siguruar për atësinë e pasardhësit.


”Në vitet e fundit, dhuna ndaj grave deri në ato raste të vrasjeve tragjike ekstreme të partnerit tradhëtar, shkaktohen më së shumti jo nga frika e tjetrit, por nga frika e braktisjes në një moment krize, si ky i tanishmi i krizës, një fenomen që po shkon drejt rritjes”, sqaron Isabella Marzagora Betsos, një kriminologe nga universiteti i Milanos.

Ky fenomen sipas këtij studimi ka të bëjë më skizofreninë aktive dhe me frikën e femrave për braktijse nga burrat në kohën kur ato janë shtatëzënë. Kjo më pas është shkaktar i vrasjeve të shkaktuara nga vuajtjet. /Telegrafi/

Në trend Stil

Më shumë
23 prilli është një ndër ditët më të fuqishme të vitit: Si të manifestosh dëshirat e tua?

23 prilli është një ndër ditët më të fuqishme të vitit: Si të manifestosh dëshirat e tua?

Astrologji
A e keni ditur se për çfarë shërben pjesa metalike në letrën e sallamit, kjo video po bën xhiron në internet

A e keni ditur se për çfarë shërben pjesa metalike në letrën e sallamit, kjo video po bën xhiron në internet

A e dini se...
Zbulohen qytetet me erën më të mirë në Evropë. I pari është ndër më të vjetrit në botë

Zbulohen qytetet me erën më të mirë në Evropë. I pari është ndër më të vjetrit në botë

Çfarë të vizitosh
Makina larëse harxhon dy herë më shumë energji elektrike për shkak të një gabimi që bëjmë

Makina larëse harxhon dy herë më shumë energji elektrike për shkak të një gabimi që bëjmë

A e dini se...
Shamponi i bebeve kthen rrobat e rrudhura në madhësinë e mëparshme: Ja sesi?

Shamponi i bebeve kthen rrobat e rrudhura në madhësinë e mëparshme: Ja sesi?

Bëje vet
“Sindroma e motrës së madhe”: Pse mendohet se rendi i lindjes ndikon në formimin e personalitetit

“Sindroma e motrës së madhe”: Pse mendohet se rendi i lindjes ndikon në formimin e personalitetit

Lifestyle
Kalo në kategori