LAJMI I FUNDIT:

‘Bukuroshja e Fjetur e jetës reale’, kjo vajzë nga Indonezia fle për 13 ditë me radhë

‘Bukuroshja e Fjetur e jetës reale’, kjo vajzë nga Indonezia fle për 13 ditë me radhë

Një vajzë 17-vjeçare nga Indonezia, e cila herë pas here bie në gjumë për disa ditë, është quajtur ‘Bukuroshja e Fjetur e jetës real.

Reklama

Echa, e cila vjen nga Banjarmasin, në rajonin e Jugut të Kalimantan të Indonezisë, u shfaq për herë të parë në lajme në vitin 2017, kur media lokale shkruajti se ajo flinte 13 ditë me radhë.

Ajo që nga ajo kohë ka përjetuar dy episode shqetësuese, një herë kur flinte për një ditë e gjysmë dhe një herë të dytë javën e kaluar, kur gjendja e saj u përkeqësua dhe ajo ra në gjumë për më shumë se një javë. Prindërit e saj e çuan në spital, por testet nuk treguan asgjë të pazakontë, transmeton Telegraf.

Adoleshentja u zgjua pas nëntë ditësh, por mjekët thonë se ajo është ende e dobët dhe askush ende nuk e di se çfarë po e shkakton gjendjen e saj.

Simptomat sugjerojnë që ai vuan nga hipersomnia, një gjendje e rrallë neurologjike që bën që të sëmurët të ndjehen tepër të përgjmur gjatë ditës dhe mund të flenë për ditë me radhë.

Hipersomnia ndodh në shumë forma dhe ka shumë shkaqe të mundshme, nga dëmtimi neurologjik te faktorët gjenetikë dhe trauma fizike ose emocionale.

Babai i saj Mulyadi tha se ai u përpoq ta zgjonte disa herë, por pa rezultat. Interesante, vajza thuhet se përtyp dhe gëlltit ushqimin në gjumë nëse prindërit e ushqejnë atë, dhe bëhet e shqetësuar kur i duhet të shkojë në tualet. Mulyadi tha se urinoi kur e çuan në banjë dhe e ulën në tasin e tualetit.

Aktualisht nuk ka një kurë të njohur për sindromën e ‘Bukuroshes së Fjetur’, por prindërit e saj shpresojnë që simptomat e saj të paktën të lehtësohen, kështu që ajo të mund të bëjë një jetë pak a shumë normale. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Mbi 80 për qind të votave të numëruara – të dhënat e fundit rreth zgjedhjeve presidenciale në Turqi

Mbi 80 për qind të votave të numëruara – të dhënat e fundit rreth zgjedhjeve presidenciale në Turqi

Turqia
Gazetarja serbe Rankoviq tregon se si mediet e afërta me Vuçiqin raportuan rrejshëm rreth gjendjes në veri të Kosovës

Gazetarja serbe Rankoviq tregon se si mediet e afërta me Vuçiqin raportuan rrejshëm rreth gjendjes në veri të Kosovës

Serbia
Erdogan apo Kiliçdaroglu, këto janë rezultatet e para për zgjedhjet e balotazhit në Turqi

Erdogan apo Kiliçdaroglu, këto janë rezultatet e para për zgjedhjet e balotazhit në Turqi

Turqia
Mediet serbe gënjejnë rreth postimit të Hajrullahut për protestën kundër Vuçiqit në Beograd

Mediet serbe gënjejnë rreth postimit të Hajrullahut për protestën kundër Vuçiqit në Beograd

Serbia
Kreu u Wagnerit rus kërcënon Kremlinin: Do të merrni shuplakë nga populli

Kreu u Wagnerit rus kërcënon Kremlinin: Do të merrni shuplakë nga populli

Evropa
Ukrainasit shpërndajnë pamjet ku rojat kufitare rrëzojnë dronin rus

Ukrainasit shpërndajnë pamjet ku rojat kufitare rrëzojnë dronin rus

Evropa
Kalo në kategori