LAJMI I FUNDIT:

Berisha hedh akuza të rënda për kreun e SHISH: Vizita e fshehtë e Vlora Hysenit në Beograd, kërcënim për sigurinë e Kosovës

Berisha hedh akuza të rënda për kreun e SHISH: Vizita e fshehtë e Vlora Hysenit në Beograd, kërcënim për sigurinë e Kosovës

Ish-kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha ka hedhur akuza të rënda sot ndaj drejtueses së re të Shërbimit Informativ Shqiptar (SHISH), Vlora Hyseni.

Reklama

Në një postim në Facebook, Berisha tha se Hyseni ka vizituar në mënyrë sekrete Beogradin.

“Miq, mediat informojnë se Vlora Hyseni, drejtore e Shërbimit Inteligjent të Shqipërisë, nisi punën me vizitën e saj të parë sekrete në Beograd dhe ky lajm deri sot nuk është përgënjeshtruar nga SHISH”, tha Berisha.

“Kjo vizitë e saj në Beograd, për kohën që zhvillohet, por dhe background-in e shkarkimit të saj nga autoritetet e Kosovës, dëshmon se ajo u emërua në atë post si një urë lidhëse konfidenciale midis Ramës dhe sivllaut të tij Vuçiç, në bashkërendimin e veprimtarive të tyre kundër Kosovës dhe jo vetëm”, shton Berisha.

Rama prezanton Hysenin si drejtuese e Shërbimit Informativ të Shtetit
Lexo po ashtu Rama prezanton Hysenin si drejtuese e Shërbimit Informativ të Shtetit

“Në këtë kontekst, kjo vizitë në kulmin e krizës së marrëdhënieve Kosovë-Serbi flet për një bashkërendim të përpjekjeve të Ramës dhe padronit të tij kundër Kosovës, gjë që i intereson shumë ketij të fundit për shkak të krizës të rëndë politike të brendshme të Beogradit”, tha ish-kryeministri.

“Por, vizita e fshehtë e Vlora Hysenit në Beograd, po të kemi parasysh se ajo drejton Sherbimin Inteligjent të një vendi anëtar të NATO-s, është një ogur i keq për të gjithë informacionin e klasifikuar të NATO-s, i cili nëpërmjet konfidentes Hyseni mund të përfundojë në duart e padronit të Edi Ramës, Putinit të Vogël dhe nga ai, në duart e Putinit të Madh. Kjo vizitë është një goditje e rëndë për bashkëpunimin tonë me shërbimet e vendeve mike të rajonit, të cilat pas saj nuk do shkëmbejnë më informocione të ndjeshme me shërbimin shqiptar duke ditur se konfidentja e Ramës mund t’i dërgojë ato në Beograd”, shkruan Berisha.

“Dënoj këtë vizitë si një kërcënim serioz për sigurinë e Kosovës, të Shqiperisë, rajonit dhe NATO-s dhe kërkoj largimin e saj të menjëhershëm nga detyra”, thonë në fund të postimit ish-kryeministri.

Ndërkohë, nuk ka një reagim zyrtar për akuzat e Berishës dhe nuk ka prova të bëra publike se kreu i SHISH ka kryer një vizitë në Beograd. /Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Osmani: Nëse vërtetohet se Serbia është përfshirë në ngjarjet në Kosovë, do ta shqyrtojmë pjesëmarrjen në

Osmani: Nëse vërtetohet se Serbia është përfshirë në ngjarjet në Kosovë, do ta shqyrtojmë pjesëmarrjen në "Ballkanin e Hapur"

Politikë
Banorja serbe e Banjskës: Të dënohen fajtorët, Policia e Kosovës është korrekte me ne

Banorja serbe e Banjskës: Të dënohen fajtorët, Policia e Kosovës është korrekte me ne

Lajme
Elshani: Njërin terroristë në Banjskë e zumë duke fjetur

Elshani: Njërin terroristë në Banjskë e zumë duke fjetur

Siguri
Reagime të ashpra pas deklarimit të Ramës se

Reagime të ashpra pas deklarimit të Ramës se "Veriu i Kosovës me kalimin e viteve është bërë toka e askujt"

Lajme
Çfarë shkruan shtypi gjermanofolës për Milan Radoiçiqin dhe për Vuçiqin

Çfarë shkruan shtypi gjermanofolës për Milan Radoiçiqin dhe për Vuçiqin "pothuajse të nënshtruar" në CNN

Lajme
Ekspertët në BeH demantojnë pretendimet e Prokurorisë serbe: Armët e grupit terrorist të Radoiçiqit nuk ishin nga Tuzla

Ekspertët në BeH demantojnë pretendimet e Prokurorisë serbe: Armët e grupit terrorist të Radoiçiqit nuk ishin nga Tuzla

Lajme
Kalo në kategori