Barcelonës fiton titullin e Ligës së Kampionëve në hendboll, në një spektakël të vërtetë ndaj Aalborgut

Hendbollistët e Barcelonës mposhtën  Aalborgun e Danimarkës me rezultat 31:30 në finalen e Ligës së Kampionëve dhe kështu fituan titullin e kampionit të Evropës për klube.

Katalanasit kaluan në finalen e Ligës së Kampionëve në hendboll duke mposhtur Kielin, ndërsa lojtarët e Aalborg mundën Magdeburgun.

Para mijëra tifozëve të saj në Koln, Barcelona fitoi pas një drame të vërtetë, e cila garantoi emocione për të gjithë shikuesit nga minuta e parë deri në minutën e fundit.

Image

Pjesa përfundoi me rezultatin 15:15 dhe Barcelona e bëri diferencën e parë të dukshme pesë minuta para fundit kur shkoi në plus tre.

Danezët arritën të bëjnë një seri të mirë dhe të sjellin pasiguri në duel, por në fund Barcelona arriti të mbrohej në një sulm në të cilin Aalborg pati një shans për të barazuar dhe për të shkuar në kohën shtesë.

Francezët ishin më efikasët te Barcelona dhe sollën fitoren sot, përkatësisht Melvin Richardson me tetë gola, Dika Mem me shtatë gola dhe Timothey N’Guessan me gjashtë gola. Te Aalborg, Mikkel Hansen shënoi tetë gola.

Është trofeu i 12-të i Barcelonës në Ligën e Kampionëve, që e bën gjigantin katalanas rekordmen në garë. Nga ana tjetër, Aalborg do të jetë ende në pritje të trofeut të parë. /Telegrafi/

Mësoni pse Holandës iu anulua goli i Xavi Simons kundër Francës

Barcelona po tenton ta shes yllin e skuadrës për ta paguar klauzolën e Nico Williams

Rakitic shpërndan një postim që trazon ujërat te kroatët, pas barazimit me Shqipërinë

Sot luhen tri ndeshje në Euro 2024: Vëmendja në sfidën Turqi - Portugali

"Ndaj tij do të zbatohen sanksione disiplinore dhe financiare" - klubi i Rubin Kazanit me reagim për situatën e Mirlind Dakut