LAJMI I FUNDIT:

Atentat ndaj ministrit të Ugandës, vritet e bija dhe shoferi i tij

Atentat ndaj ministrit të Ugandës, vritet e bija dhe shoferi i tij

Dy persona janë vrarë nga një tentim atentati mbi gjeneralin Katumba Wamala, ish-komandantin e ushtrisë së Ugandës, që aktualisht ushtron funksionin e ministrit të Punës dhe Transportit, ka bërë të ditur sot zëdhënësja e ushtrisë së këtij vendi.

Persona të armatosur në orët e para të mëngjesit i kanë organizuar një pritë veturës së Wamalës, duke ia vrarë të bijën që ishte në veturë në të, transmeton Telegrafi.


Zëdhënësja e ushtrisë së Ugandës, ka deklaruar për Reuters, që Wamala është lënduar nga ky sulm dhe se edhe shoferi i tij është vrarë nga kjo pritë e organizuar.

Fotografitë e publikuar në rrjetet sociale, shfaqin ministrin ugandez të mbuluar në gjak dhe vetura e bërë shoshë nga plumbat. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Njësia speciale e ushtrisë ukrainase sulmon istikamet e rusëve – eliminojnë 11 ushtarë të Putinit dhe tre tjerë i zënë rob lufte

Njësia speciale e ushtrisë ukrainase sulmon istikamet e rusëve – eliminojnë 11 ushtarë të Putinit dhe tre tjerë i zënë rob lufte

Evropa
Ukrainasit pretendojnë se Rusia ka pësuar humbjen më të madhe artilerike që nga fillimi i luftës

Ukrainasit pretendojnë se Rusia ka pësuar humbjen më të madhe artilerike që nga fillimi i luftës

Evropa
Ka vdekur stjuardesa me përvojën më të gjatë të punës në botë - ajo u shërbeu mysafirëve në aeroplan për gati 67 vjet

Ka vdekur stjuardesa me përvojën më të gjatë të punës në botë - ajo u shërbeu mysafirëve në aeroplan për gati 67 vjet

Amerika
Spiunim, frikësim e shpifje ndaj prokurorëve - ekspozohet 'lufta' nëntëvjeçare e Izraelit kundër Gjykatës së Hagës

Spiunim, frikësim e shpifje ndaj prokurorëve - ekspozohet 'lufta' nëntëvjeçare e Izraelit kundër Gjykatës së Hagës

Azia
Dronët ukrainas shkatërrojnë një nga një tanket ruse në një pritë të organizuar

Dronët ukrainas shkatërrojnë një nga një tanket ruse në një pritë të organizuar

Evropa
‘Tmerr’ në varrezat e Zagrebit, vizitorët gjejnë 15 varre të hapura

‘Tmerr’ në varrezat e Zagrebit, vizitorët gjejnë 15 varre të hapura

Kroacia
Kalo në kategori