LAJMI I FUNDIT:

Apple feston 15-vjetorin e lansimit të iPhone – veçoritë unike të telefonit ndër vite

Apple feston 15-vjetorin e lansimit të iPhone – veçoritë unike të telefonit ndër vite

Pikërisht 15 vjet më parë, më 9 janar 2007, Apple prezantoi telefonin inteligjent të parë të quajtur iPhone.

Reklama

Në vitin 2007, i famshëm Steve Jobs prezantoi modelin e parë të telefonit inteligjent iPhone dhe shpjegoi se si ky telefon do të revolucionarizojë industrinë e telefonave në vitet në vijim.

Nuk është sekret që Apple ka qenë një lider në inovacione gjatë gjithë këtyre viteve, dhe mbi një miliard pajisje janë shitur që nga viti 2007, duke e bërë atë telefonin inteligjent më të popullarizuar ndonjëherë.

Me ndihmën e Steve Jobs dhe Tim Cook, iPhone ka bërë një rrugë të gjatë nga një pajisje e thjeshtë e vogël komunikimi në një asistent të vërtetë të jetës personale.

Jobs e përshkroi iPhone-in si një “pajisje tre-në-një”: “një iPod me ekran të gjerë me një ekran me prekje, një telefon celular revolucionar dhe një pajisje komunikimi interneti më të fundit”.

iPhone është prezantuar që atëherë në disa versione të ndryshme, por dizajni i konceptuar nga Steve Jobs është ende i pranishëm.

Në atë kohë, koncepti i tij dukej pothuajse tepër ambicioz. Ai e kuptoi që njerëzit duhet të mbanin një kompjuter të vërtetë në xhepin e tyre, por doli se kjo ishte pikërisht ajo që u duhej.

“Iphone është një pjesë kyçe e jetës së klientëve tanë”, shkroi CEO aktual i Apple, Tim Cook, në dhjetëvjetorin e lançimit të iPhone. “Sot, më shumë se kurrë, mënyra se si komunikojmë, argëtohemi, punojmë dhe jetojmë po ndryshon. iPhone ka vendosur standardin në botën e kompjuterëve celularë në fillimet e tij dhe ne jemi vetëm duke filluar. Më e mira nuk ka ardhur ende”.

Le të kujtojmë se çfarë bëri Apple së pari:

1. Apple shpiku një ekran revolucionar me prekje të quajtur Multi-Touch

2. Apple “paketoi” iPod-in në iPhone

3. Në vitin 2008, Apple prezantoi AppStore, një industri shumë miliarda dollarëshe që do të mbështesë miliona aplikacione dhe zhvillues ueb dhe do të ndryshojë mënyrën se si i përdorim telefonat tanë.

4. Ekrani Retina (960×640) në iPhone 4 ka ndryshuar kriteret e industrisë kur bëhet fjalë për rezolucionin e ekranit.

5. Facetime debutoi në iPhone 4 dhe ka qenë aplikacioni më i besueshëm i thirrjeve video që atëherë.

6. iPhone ka dhënë tashmë një pasqyrë të vogël të së ardhmes në modelin 4S, më saktë Siri, asistenti personal i zërit.

7. Apple e kënaqi industrinë kur prezantoi një procesor celular më të fuqishëm (64-bit) në iPhone 5s, i cili mundësoi grafikë dhe performancë shumë më të mirë.

8. Apple është kompania e parë që mundëson zhbllokimin e gjurmëve të gishtave në 5S. /Telegrafi/