LAJMI I FUNDIT:

Ambasada gjermane: Respektimi i Kushtetutës në krizën aktuale do të thotë bashkëpunim mes institucioneve dhe përgjegjësi e politikanëve për t’i ruajtur qytetarët

Ambasada gjermane: Respektimi i Kushtetutës në krizën aktuale do të thotë bashkëpunim mes institucioneve dhe përgjegjësi e politikanëve për t’i ruajtur qytetarët

Ambasada e Gjermanisë në Republikën e Kosovës ka uruar qytetarët dhe institucionet shtetërore në 12-vjetorin e miratimit të Kushtetutës.

Reklama

Përmes një postimi në faqen e tyre në Facebook, Ambasada gjermane ka theksuar se Kushtetuta është themel i zbatimit të demokracisë dhe gur themeli i zhvillimit të vendit në rrugën drejt integrimit në Evropë.

“Ambasada gjermane në Prishtinë uron të gjithë qytetarët e Kosovës dhe institucionet shtetërore me rastin e Ditës së Kushtetutës së Kosovës, 9 Prill! Kushtetuta e Republikës së Kosovës është themeli për zbatimin e demokracisë dhe të drejtave të njeriut, dhe gurthemel i zhvillimit të vendit në rrugën drejt integrimit evropian”, thuhet në postimin e tyre.

Ambasada gjermane, po ashtu ka përmendur kuptimin e asaj çfarë do të thotë respektim i Kushtetutës, në kohën kur vendi përballet me një krizë si kjo me COVID-19.

“Duke pasur parasysh rrethanat e vështira të krizës aktuale me COVID-19, respektimi i Kushtetutës nënkupton një bashkëpunim të ngushtë dhe konstruktiv midis të gjitha institucioneve shtetërore të Kosovës, si dhe përgjegjësi të akterëve të tij politikë për të ruajtur vendin dhe qytetarët e tij. Kushtetuta është e qartë në kërkesën e saj që Republika duhet t’i shërbejë mirëqenies së të gjithë qytetarëve, siç thotë në nenin 2 ‘Sovraniteti i Republikës së Kosovës buron nga populli, i përket popullit dhe ushtrohet në përputhje me Kushtetutën’. Gëzuar ditën e Kushtetutës!”, thuhet në postimin e ambasadës. /Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Terroristët serbë derisa po iknin nga zona malore në Banjskë, e lanë mikun e tyre të plagosur – as që e kthyen kokën ta shohin si është

Terroristët serbë derisa po iknin nga zona malore në Banjskë, e lanë mikun e tyre të plagosur – as që e kthyen kokën ta shohin si është

Lajme
Reagon Kurti pas sulmit terrorist para Parlamentit turk: Shërim të shpejtë policëve të lënduar

Reagon Kurti pas sulmit terrorist para Parlamentit turk: Shërim të shpejtë policëve të lënduar

Lajme
Vuçiq flet sërish për sulmin terrorist në Banjskë, thotë se do të dalë “me dëshmi” të reja

Vuçiq flet sërish për sulmin terrorist në Banjskë, thotë se do të dalë “me dëshmi” të reja

Lajme
​Mirëpritet propozimi i Osmanit që për Asociacionin të diskutohet me ShBA-në

​Mirëpritet propozimi i Osmanit që për Asociacionin të diskutohet me ShBA-në

Lajme
Koloneli i pensionuar serb tregon se si për një minutë mund të vërtetohet se kujt i takon armatimi që u gjet në Banjskë

Koloneli i pensionuar serb tregon se si për një minutë mund të vërtetohet se kujt i takon armatimi që u gjet në Banjskë

Lajme
Vendosja dhe tërheqja e ushtrisë serbe në kufirin me Kosovën – si u dorëzua Vuçiqi pas presionit të madh

Vendosja dhe tërheqja e ushtrisë serbe në kufirin me Kosovën – si u dorëzua Vuçiqi pas presionit të madh

Lajme
Kalo në kategori