“I vdekur, i ringjallur dhe i kthyer në fushë”, historia interesante e sulmuesit Juan Hohberg në Kupën e Botës “Zvicër 1954”

Sulmuesi uruguaian me prejardhje argjentinase, Juan Eduardo Hohberg ka njërën nga historitë më interesante dhe më frymëzuese, duke u rikthyer nga ‘vdekja’ për të luajtur përsëri futboll në një gjysmëfinale të Kupës së Botës.

Gjysmëfinalja e Kupës së Botës “Zvicër 1954” përballi mes vete Hungarinë dhe Uruguain, dy fuqitë e momentit që mblodhën së bashku më shumë se 40 mijë  njerëz në stadiumin La Pontaise të Lozanës.

Më 30 qershor, kampionët në fuqi të botës u takuan me kampionët olimpikë, një brez i artë që kërcënonte të rrëzonte nga froni heronjtë e Maracanazo.

Kalimi i të dyve në atë Botëror kishte qenë dërrmues, gjë që i shtyu gazetarët të parashikonin “Ndeshjen e shekullit”, pavarësisht se as Puskas dhe as Obdulio Varela, figurat e tyre kryesore, nuk do të ishin në fushë për shkak të dëmtimit.

Gjithsesi, shiu i komplikoi gjërat, sidomos për uruguaianët, të cilët tashmë pas 12 minutash ishin në disavantazh 1-0 dhe në fillim të pjesës së dytë morën goditjen e dytë. Disavantazhi i detyroi ata të tërhiqnin kthetrat për të marrë biletën për në finale, por rikthimi dukej i largët.

Derisa, 15 minuta para fundit, në një kundërsulm vdekjeprurës, Schiaffino zbuloi një pasim maestral për Juan Eduardo Hohberg për të shënuar golin e ngushtimit të epërsisë 2-1.

Ky ishte debutimi i ëndrrave për Hohberg, një sulmues argjentinas që pranoi nënshtetësinë e Uruguait për të qenë në Kupën e Botës në Zvicër. Dhe ishte edhe më ëndërrimtare kur shënoi golin e barazimit në minutën e 87-të për të dërguar ndeshjen në vazhdime.

Edhe një herë ishte Schiaffino, i cili dha ​​një pasim në zonë për Hohberg, i cili dërgoi topin në rrjetë për barazimin 2-2.

2-2 detyroi kohën shtesë dhe shpërtheu euforinë e uruguaianëve. Golashënuesi vrapoi me eufori për të festuar me shokët e tij dhe gëzimi i solli ata në tokë duke u përqafuar me njëri-tjetrin.

Por pas festës, Juan Hohberg nuk u ngrit. Ai kishte pësuar një arrest kardiak, përcjell Telegrafi.

Gjyqtari thirri stafin mjekësor për t’i ardhur në ndihmë. Jashtë fushës, pranë portës që sapo ishte tundur, mjeku i bënte masazhe gjoksi dhe frymëmarrje gojë më gojë, por ai nuk iu përgjigj.

Stadiumi ishte i heshtur, megjithëse topi u rrotullua përsëri, njerëzit ende po shikonin me vëmendje situatën e Juan.

Një asistent erdhi nga bankina me Coramina, një ilaç për të stimuluar zemrën dhe pas disa minutash, Hohberg reagoi.

Ai vdiq për 15 sekonda dhe u ringjall duke krijuar një histori interesante që edhe tani pas gati 100 vitesh përmendet.

Por, gjëja më e pabesueshme ende nuk u treguar.

Me lojën në kohën shtesë që po zhvillohej, Hohberg veshi përsëri fanellën dhe u kthye në fushë për të mbrojtur ngjyrat e vendit të tij në minutat e mbetur.

Pavarësisht guximit të tyre, Hungaria shënoi dy gola të tjerë, kaloi në finale dhe i dha Uruguait humbjen e parë në Kupën e Botës.

Megjithatë, Kupa e Botës nuk mbaroi me kaq për La Celeste. Katër ditë më vonë, në Cyrih, ata luajtën ndeshjen për vendin e tretë kundër Austrisë.

Një duel intensiv mes dy kombëtarëve, por që amerikano-jugorët do ta humbnin 3-1, me golin e vetëm të shënuar pikërisht nga legjenda Juan Hohberg. /Telegrafi/

Van Dijk i pakënaqur tek Liverpooli, legjenda e klubit paralajmëron transferimin e tij tek Real Madridi

Kylian Mbappe pranon garën 100 metra me Usain Bolt pasi simulimi tregon se çfarë mund të ndodhë

Florentino Perez dëshiron ta transferojë te Reali lojtarin që ëndërron të luajë për Barcelonën

Barcelona pendohet për qëndrimin e Xavit? Ekziston mundësia që spanjolli të shkarkohet nga klubi