LAJMI I FUNDIT:

Uji në të cilin është zier orizi pengon rrudhat: Bëni maskë natyrale për fytyrë

Uji në të cilin është zier orizi pengon rrudhat: Bëni maskë natyrale për fytyrë

Aziatiket me shekuj të tërë përdorin ujin e orizit në shërbim të bukurisë, pa marrë parasysh a është fjala për kurimin e fytyrës, trupit apo flokëve

Reklama

Struktura e butë e ujit të orizit qetëson lëkurën e irrituar, shkëlqen tenin dhe i bën mirë lëkurës së thatë.

Gjithashtu, vera e orizit përmban kolagjen, e mban lëkurën elastike dhe zvogëlon shenjat e plakjes.

Antioksidanti i orizit e pastron lëkurën, e freskon, e hidraton dhe ngadalëson shfaqjen e rrudhave, transmeton Telegrafi.

Maska e thjeshtë për fytyrë nga uji i orizit bëhet kështu:

Ju nevojitet një filxhan oriz organik dhe një pecetë pëlhure.

Lëreni orizin në ujë tërë natën, ndërsa të nesërmen ujin e ndërroni dhe orizin e zieni. Kullojeni orizin dhe ujin lëreni të ftohet.

Pecetës së pëlhurës ia pritni ato pjesë ku duhet t’i keni të zbuluar sytë, hundën dhe gojën, pastaj futeni në ujin e ftohur 10 minuta.

Pecetën e njomur vendoseni në fytyrë dhe mbajeni maskën rreth 15 deri 30 minuta. Pas përdorimit lajeni fytyrën me ujë të zakonshëm.

Kjo maskë është e pasur me flavonoide, të cilat pengojnë shfaqjen e rrudhave, freskojnë dhe tendosin lëkurën.

Maskën mund ta përdorni çdo ditë.

Vërejtje: Para përdorimit të maskës konsultohuni me dermatologun. /Telegrafi/

Në trend Femra

Më shumë
Kim Kardashian u bën fëmijëve çdo vit të njëjtën dhuratë për ditëlindje

Kim Kardashian u bën fëmijëve çdo vit të njëjtën dhuratë për ditëlindje

Psikoprofil
Pse është një ide e mirë larja e fytyrës me ujë të gazuar?

Pse është një ide e mirë larja e fytyrës me ujë të gazuar?

Kujdesi për lëkurën dhe trupin
Ekziston mënyra që fëmijët t’i bindni t’i duan perimet

Ekziston mënyra që fëmijët t’i bindni t’i duan perimet

Fëmija juaj
Gjashtë propozime për mbrëmje të maturës: Nëse nuk doni të dukeni të zakonshme, provojeni këtë

Gjashtë propozime për mbrëmje të maturës: Nëse nuk doni të dukeni të zakonshme, provojeni këtë

Keshilla Modë
Kombinimi elegant i kostumit: Zbukuroni atë me një shall në stil retro ose me një gjerdan perlash

Kombinimi elegant i kostumit: Zbukuroni atë me një shall në stil retro ose me një gjerdan perlash

Keshilla Modë
Fustani në shenjë proteste i modeles iraniane në Festivalin e Kanës

Fustani në shenjë proteste i modeles iraniane në Festivalin e Kanës

Femra
Kalo në kategori