LAJMI I FUNDIT:

Të paktën katër të vdekur dhe dëme të mëdha materiale, pasi një tornado goditi një qytet veriperëndimor të Teksasit

Të paktën katër të vdekur dhe dëme të mëdha materiale, pasi një tornado goditi një qytet veriperëndimor të Teksasit

Të paktën katër persona kanë gjetur vdekjen dhe janë shkaktuar dëme të mëdha materiale në një qytet veriperëndimor të Teksasit pasi një tornado e goditi atë të mërkurën.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, tornado erdhi pasi stuhitë e fuqishme goditën pjesë të SHBA-së perëndimore dhe qendrore dhe të paktën 11 raportime për tornado u bënë në katër shtete.

Tornado vdekjeprurëse goditi Matador, një qytet me disa qindra banorë, afërsisht 450 kilometra në veriperëndim të Dallas, të mërkurën në mbrëmje, tha zyra e Shërbimit Kombëtar të Motit në Lubbock.


Vdekjet përfshinin një grua të moshuar që vdiq në shtëpinë e saj.

Moti i ashpër vazhdon të enjten, me më shumë se 42 milionë njerëz nën një rrezik minimal të motit të ashpër nga Wyoming në Teksas dhe në pjesë të Floridës, Gjeorgjisë dhe Karolinas, tha Qendra e Parashikimit të Stuhive.

Tornadoja vdekjeprurëse e së mërkurës shënoi fatkeqësinë e dytë të tillë në Teksas në më pak se një javë.

Një tornado vrau të paktën tre persona dhe lëndoi dhjetëra të tjerë në qytetin Teksas Panhandle të Perryton, rreth 300 kilometra në veri të Matador, më 15 qershor, thanë autoritetet. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Campbell: Zgjedhja e Vances nga Trump, shqetësuese për Ukrainën

Campbell: Zgjedhja e Vances nga Trump, shqetësuese për Ukrainën

Amerika
Mblidhen katër milionë dollarë për familjen e të vrarit në tubimin e Donald Trumpit

Mblidhen katër milionë dollarë për familjen e të vrarit në tubimin e Donald Trumpit

Amerika
Miliarderi Elon Musk mund të shkatërrojë Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës, çfarë do të ndodh më pas?

Miliarderi Elon Musk mund të shkatërrojë Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës, çfarë do të ndodh më pas?

Botë
Trump nominon J.D. Vance si kandidatin e tij për zëvendëspresident, por kush është senatori nga Ohio?

Trump nominon J.D. Vance si kandidatin e tij për zëvendëspresident, por kush është senatori nga Ohio?

Amerika
Trump pritet si një hero në Konventën Kombëtare Republikane, paraqitja e parë publike e ish-presidentit që kur i mbijetoi një atentati

Trump pritet si një hero në Konventën Kombëtare Republikane, paraqitja e parë publike e ish-presidentit që kur i mbijetoi një atentati

Amerika
Shpella e Hënës 'mund të jetë bazë' për astronautët e ardhshëm

Shpella e Hënës 'mund të jetë bazë' për astronautët e ardhshëm

Botë
Kalo në kategori