Pesë ushqime që do ta qetësojnë lëkurën dhe do ta bëjnë atë të shkëlqejë

Për fat të mirë për ju, pikat e errëta nuk janë aq për t’u frikësuar sa mendohet se janë. Në fakt, ka disa zgjidhje natyrale shtëpiake që mund t’i përdorni që do të zhdukin njollat tuaja të errëta.

Ekziston një keqkuptim i zakonshëm midis njerëzve se ato shkaktohen vetëm nga ekspozimi në diell. Ndërsa është e vërtetë që rrezet UV janë një nga ndikuesit kryesorë të njollave të errëta, ka një mori gjërash që mund t’i shkaktojnë ato.

Në thelb, ato nënkuptojnë një tepricë të sekretimit të melaninës në lëkurë. Mund të shkaktohet nga arsye të ndryshme si çekuilibri hormonal, mungesa e vitaminave, mungesa e gjumit, mosha ose stresi i tepërt, transmeton Telegrafi.

Reklama
Reklama

Ka gjithashtu disa lloje të barnave që mund të shkaktojnë shfaqjen e njollave të errëta në lëkurë. Më shpesh këto janë sulfonamidet dhe estrogjenet, prandaj kontrolloni farmacinë tuaj shtëpiake.

Disa zona të trupit janë gjithashtu më të prirura ndaj pigmentimit, si fytyra, pëllëmbët, shpatullat, shpina dhe krahët.

Pra, vetëm për shkak se dielli është më i dobët gjatë dimrit, nuk do të thotë që ju duhet të relaksoheni kur bëhet fjalë për kujdesin e lëkurës, veçanërisht pasi hiperpigmentimi më i fortë shpesh shoqërohet me mot të ftohtë dhe të thatë që sjell lëkura dhe shumë manifestime të tjera të padëshirueshme të lëkurës.

Reklama

Këtu janë pesë mënyra natyrale për të hequr qafe pikat e zeza!

1. Lëng limoni

Zgjidhja më e shpejtë dhe më e lehtë është lëngu i limonit. Ai përmban acid citrik, i cili vepron si një agjent i shkëlqyer për zbardhjen e lëkurës. Aplikimi i lëngut të freskët të limonit në zonën e prekur dhe lënia e tij për pesë deri në shtatë minuta disa herë në ditë jep rezultate të shkëlqyera. Për shkak të vetive të tij zbardhuese, lëngu i limonit ndihmon në trajtimin e ngjyrës së lëkurës dhe heqjen e pigmentimit.

Reklama

Shënim: Mos e përdorni nëse lëkura juaj është e prirur ndaj plagëve dhe lezioneve. Gjithashtu shmangni daljen në diell pas aplikimit të lëngut të limonit pasi e bën lëkurën të fotosensibilizuar.

Reklama

2. Aloe Vera

Asnjë artikull për kujdesin e lëkurës nuk do të ishte i plotë pa aloe vera. Në thelb është një ilaç i mrekullueshëm kur bëhet fjalë për trajtimin e sëmundjeve të lëkurës dhe njollat e errëta nuk bëjnë përjashtim. Aloe vera ka veti fantastike shëruese dhe inkurajon rritjen e qelizave të reja të lëkurës për të ndihmuar në reduktimin e njollave të errëta. E tëra çfarë ju duhet të bëni është të nxirrni xhelin nga një gjethe aloe dhe ta aplikoni në zonën e prekur. Masazhojeni butësisht sipas dëshirës. Lëreni për njëzet minuta dhe më pas shpëlajeni. Kjo procedurë duhet të kryhet një ose dy herë në ditë derisa të arrihet efekti i dëshiruar. Një leckë e pastër e lagur në ujë të ngrohtë mund ta bëjë pastrimin më të lehtë, pasi aloe tenton të bëjë rrëmujë.

Reklama
Reklama

3. Bajamet

Bajamet janë të pasura me vitaminë E, antioksidantë dhe yndyra të shëndetshme, duke i bërë ato kandidatë të përsosur për të arritur lëkurë të lëmuar dhe të përsosur. Ekziston një recetë e thjeshtë për një përzierje bajamesh që mund t’ju ndihmojë të përballeni me njollat tuaja të errëta:

– Zhytni një grusht bajame në qumësht gjatë natës
– Qëroni lëkurën e bajameve dhe grijini ato
– Shtoni 1 lugë çaji pluhur druri sandali dhe ½ lugë çaji mjaltë në bajame të bluara
– Përziejini për të bërë një përzierje të njomë

Aplikojeni në lëkurë, lëreni për 30 minuta dhe shpëlajeni. Përdoreni këtë pastë një ose dy herë në javë për të përmirësuar lëkurën tuaj dhe për të hequr qafe njollat e errëta.

Reklama
Reklama

4. Druri i sandalit

Druri i sandalit është një tjetër produkt bazë për kujdesin e lëkurës. Vajrat e tij aromatike dhe natyrale janë të shkëlqyera për pastrimin e lëkurës dhe për t’i dhënë asaj një shkëlqim natyral. Bëni një përzierje nga 1 lugë gjelle pluhur druri sandali, 1 lugë gjelle glicerinë dhe 3 lugë gjelle ujë trëndafili. Nëse uji i trëndafilit nuk është i disponueshëm, ai mund të zëvendësohet me qumësht ose mjaltë. Aplikojeni këtë përzierje në lëkurë dhe lëreni të qëndrojë për disa minuta. Përdorimi i kësaj recete natyrale çdo ditë do të bëjë që njollat e errëta të zhduken brenda një kohe të shkurtër. Si një bonus shtesë, vajrat e pranishëm në dru sandali gjithashtu e bëjnë lëkurën tuaj super të butë dhe ndihmojnë në mbajtjen e saj të butë gjatë dimrit.

Reklama
Reklama

5. Lëng qepe

Hyrja e fundit, dhe ndoshta më e çuditshmja, në listën tonë është lëngu i qepës. Mund të bëhet lehtësisht me blender ose shtrydhëse frutash e perimesh, mund të aplikohet direkt në lëkurë dhe sipas dëshirës mund të shtoni edhe mjaltë në raport 1:2. Nëse keni lëkurë të yndyrshme, shtimi i uthullës në lëngun e qepës gjithashtu mund të ndihmojë. /Telegrafi/