Qepallat e fryra dhe sytë e skuqur ju tradhtojnë!

Pavarësisht nëse u besoni fjalëve të urta të vjetra se “lotët pastrojnë shpirtin” ose mendoni se janë shpikur vetëm për të ngushëlluar dikë që vuan nga dhimbje të forta, ajo që është e pashmangshme kur qan janë qepallat e fryra dhe fryrja e plotë e fytyrës.

Dhe kur të tjerët t’ju shohin ashtu, sigurisht që do të fillojnë të bëjnë pyetje… Si t’i fshihni gjurmët e lotëve në fytyrën tuaj dhe a është e mundur kjo?

Ja çfarë thonë dermatologët se çfarë duhet të bëni, transmeton Telegrafi.

1. Ndaloni së qari

Për të fshehur gjurmët e lotëve, së pari duhet të ndaloni së qari. Nëse kjo nuk funksionon, përdorni një truk – psherëtini zëshëm “oh” herë pas here dhe papritmas do të ndaloni së qari. Një mënyrë tjetër është të shtrëngoni dorën, duhet ta bëni me shumë butësi. Merrni frymë thellë dhe mendoni për gjëra “të zakonshme”, si për shembull të ushqeni një kafshë shtëpiake ose të ujisni lule.

Lani fytyrën

Lotët shkaktojnë rrjedhjen e gjakut në fytyrë dhe rrisin temperaturën e lëkurës, duke shkaktuar skuqjen e saj. Për të eliminuar këtë efekt, lani fytyrën me ujë të ftohtë disa herë derisa ënjtja të zhduket. Mund të bëni një kompresë të ftohtë me një peshqir ose ta fërkoni fytyrën me një kub akulli për të ndihmuar që skuqja të largohet më shpejt. Fryni hundën për të pastruar kanalet.

3. Luga e ftohtë

Kur qajmë, hunda, sytë dhe buzët na fryhen, sigurisht që ënjtja do të ulet me kalimin e kohës, por nëse duhet ta bëjmë shpejt, e bëjmë një mbështjellës sysh duke ftohur lugët e zakonshme në frigorifer. Shtypini ato në sy dhe mbajini shkurt, pastaj përsëriteni disa herë. Metali i ftohtë do të ndihmojë në normalizimin e qarkullimit të gjakut dhe skuqja do të zhduket më shpejt. Nuk është keq të bëni grimasa para pasqyrës, ky “ushtrim” i vogël i muskujve të fytyrës do të ndihmojë në uljen e ënjtjes.

4. Aplikoni kremin

Hidratuesi i ftohtë do të ndihmojë në fshehjen e shenjave të dehidrimit. Përdorni tekstura të lehta, ato do të barazojnë tonin e lëkurës. Mos harroni të aplikoni krem hidratues edhe në sy: do të largojë shpejt ënjtjet dhe skuqjet.

5. Grimi i lehtë

Një nga gabimet më të mëdha që bëjnë vajzat kur përpiqen të mbulojnë lotët është aplikimi i grimit “të rëndë” që duhet të mbulojë papërsosmëritë. Megjithatë, në lëkurën e irrituar, një grim i tillë duket shumë i çrregullt dhe në fakt thekson atë që dëshironi të mbuloni, qepallat e fryra dhe sytë e skuqur. Shmangni nuancat e ngrohta, ato do të theksojnë sytë e përflakur, përdorni ngjyra gri. Lëreni grimin të jetë “i butë” dhe në vend të skuqjes përdorni bronzues: aplikojeni në mollëza, anët e ballit dhe mjekrës për t’i rikthyer fytyrës shkëlqimin natyral. /Telegrafi/