LAJMI I FUNDIT:

Shohreh Aghdashloo, artistja me sharm të pakufishëm, talent dhe karakter mahnitës

Shohreh Aghdashloo, artistja me sharm të pakufishëm, talent dhe karakter mahnitës

Shohreh Aghdashloo është tani një yll me përmasa globale dhe performansën e saj për herë të parë e kam parë duke shkëlqyer në filmin The Stoning of Soraya

Nga: Fahredin Shehu


Është aktore amerikano-iraniane, e cila vazhdon të mahnit publikun me profesionalizmin dhe glamurin e saj.

E lindur më 11 aj 1952 në Teheran, si Shoheh Vaziri Tabar. Pasi ka filluar karrierën e saj në teatër dhe film gjatë revolucionit Islamik në Iran, ajo ik për Angli më 1979, e më pas edhe në SHBA.

Regjisori i famshëm Iranian, Abbas Kiarostami në vitin 1977 ia beson rolin në filmin ‘The Report’, i cili fitoi çmimin e kritikës në Festivalin e Filmit në Moskë.

Filmi i dytë i saj ‘Shahu në erë’ nga regjisori Reza Aslani u shfaq në shumë festivale, ndërkaq filmi i Ali Hatami, ‘Broken hearted’ e katapultoi atë në aktoren më të madhe të Iranit.

Në SHBa pas shumë roleve të vogla në Tv dhe film, paraqitja e saj në filmin ‘House of Sand and Fog’ në vitin 2003 me Ben Kingsley dhe Jenifer Conelly, të regjisorit Vadim Perelman, i solli shumë çmime dhe nominimin për “Academy Award for Best Supporting actress”.

Për punën e saj në HBO për filmin ‘House of Saddam 2008, Primetime Emmy Award for Outstanding Supporting actress and Limited Series or Movie’ si dhe rolin kryesor në filmin shkencor-fantastik ‘The Expanse 2015’, e përmbushi me sukses.

Në vitin 2013 ajo botoi librin autobiografik “The Alley of Love and Yellow Jasmines”.

Filmografia e Shohreh Aghdashloo mund të shihet në https://www.imdb.com/name/nm0013037/

Filmi që i solli “The Satellite Award for the Best Actress

Me David Dian në filmin ‘The Stoning of Soraya’

Posteri i ‘The Expanse’