LAJMI I FUNDIT:

Në Eurozonë, gjithnjë e më pak hua nga bankat

Në Eurozonë, gjithnjë e më pak hua nga bankat

Bankat në Eurozonë kanë dhënë 1.0 për qind më shumë kredi për individët në muajin gusht sesa në të njëjtin muaj të vitit të kaluar, njoftoi sot Banka Qendrore Evropiane (BQE).

Një rritje kaq e ulët nga viti në vit e kredisë për individët është shënuar për herë të fundit në gusht të vitit 2015, sipas të dhënave të BQE-së në faqen e internetit të kësaj organizate.


Vlera e kredisë për sektorin privat u rrit me 0.6 për qind në gusht, që është rritja më e ulët nga viti në vit që nga dhjetori i vitit 2015.

Më 14 shtator, Banka Qendrore Evropiane (BQE) ngriti normën e interesit referencë për të dhjetën herë radhazi, në 4.5 për qind dhe kostot e huamarrjes u bënë më të lartat në 22 vitet e fundit, raportuan agjencitë.

Zyrtarët e BQE-së kanë rritur normën bazë të interesit me 450 pikë bazë nga korriku 2022, ritmi më i shpejtë i shtrëngimit në historinë e saj. /Telegrafi/

Në trend Ekonomi

Më shumë
A e dini se në Kosovë ka ATM për kritptovaluta? - exCoins.me

A e dini se në Kosovë ka ATM për kritptovaluta? - exCoins.me

exCoins.me
Sheshi 'George Bush' merr shije të re - Doggy Doggy vjen sot!

Sheshi 'George Bush' merr shije të re - Doggy Doggy vjen sot!

Doggy Doggy
Bizneset shqiptare në Zvicër hapin dyert për kosovarët, në Kosovë nisin strategjitë për ruajtjen e punëtorëve

Bizneset shqiptare në Zvicër hapin dyert për kosovarët, në Kosovë nisin strategjitë për ruajtjen e punëtorëve

Ekonomi
Studentët nga Kosova tani mund të pajisen me diplomë Amerikane dhe të punojnë për kompanitë në SHBA

Studentët nga Kosova tani mund të pajisen me diplomë Amerikane dhe të punojnë për kompanitë në SHBA

Creative Hub Kosovo
EEEXPLORE Kosova –  Eksploro, përfshiju, fuqizo

EEEXPLORE Kosova –  Eksploro, përfshiju, fuqizo

SPEEEX
Problemi me 2 euro false, qytetarët dhe bizneset gjejnë metoda për identifikimin e tyre

Problemi me 2 euro false, qytetarët dhe bizneset gjejnë metoda për identifikimin e tyre

Mirjeta Hajzeraj
Kalo në kategori