LAJMI I FUNDIT:

Mbi 3.4 milionë udhëtarë ‘fluturuan’ përmes Aeroportit Ndërkombëtar i Prishtinës, gjatë vitit 2023

Mbi 3.4 milionë udhëtarë ‘fluturuan’ përmes Aeroportit Ndërkombëtar i Prishtinës, gjatë vitit 2023

Aeroporti Ndërkombëtar i Prishtinës “Adem Jashari” u ka shërbyer 3 milionë e 424 mijë e 883 udhëtarëve gjatë vitit 2023, duke regjistruar një rritje prej 14 për qind në krahasim me vitin e kaluar, kur numri i udhëtarëve ishte 2,994,560.

Kompania që menaxhon aeroportin, LKIA ka bërë publike këto të dhëna statistikore.


Sipas raportit të fundit, muaji i gushtit ishte muaji me aktivitetin më të lartë në aeroport, me një total prej 411,162 udhëtarësh, i ndjekur ngushtë nga muaji korrik me 396,700 udhëtarë.

Përkundrazi, muaji shkurt ka rezultuar me trafikun më të ulët, me vetëm 193,116 udhëtarë dhe marsi me 221,760 udhëtarë.

Totalisht, në tërë vitin u zhvilluan 11,639 lëvizje të avionëve, që paraqet një rritje prej 7% në krahasim me vitin paraprak.

Numri më i madh i fluturimeve ishin në muajt e gushtit dhe korrikut, ku u regjistruan përkatësisht 1,389 dhe 1,365 nisje. Ndërkohë, shkurti vërehej për numrin më të ulët të fluturimeve, me vetëm 619 nisje.

Raporti i LKIA-s zbulon se destinacionet më popullore që lidhen me Prishtinën janë Bazeli, Cyrihu dhe Dyseldorfi.

Sa i përket trafikut ndërkombëtar, Zvicra mban pozitën kryesore për udhëtarët nga dhe për në Prishtinë, e ndjekur nga Gjermania, Turqia, Austria, dhe Mbretëria e Bashkuar.

Në aspektin e destinacioneve ndërkombëtare, Nju Jorku (Aeroporti Ndërkombëtar John F. Kennedy) dominon si destinacioni kryesor i largët, të cilin e pasojnë Newark International në Nju Xhersi, Aeroporti Ndërkombëtar O’Hare në Çikago, Aeroporti Ndërkombëtar i Frankfurtit, Aeroporti Ndërkombëtar i Brukselit, Aeroporti Ndërkombëtar i Torontos, dhe të tjerë./Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë

"Kolla e keqe", infektologu Ramadani tregon tri fazat që kalon i infektuari

Mirjeta Hajzeraj
​Kush është shqiptarja që fshehu aksidentin me dy të vdekur në Kroaci

​Kush është shqiptarja që fshehu aksidentin me dy të vdekur në Kroaci

Kronika e Zezë
Liga Qytetare Shqiptaro-Amerikane dënon ashpër kërcënimin publik të Vuçiqit kundrejt shqiptarëve të Luginës

Liga Qytetare Shqiptaro-Amerikane dënon ashpër kërcënimin publik të Vuçiqit kundrejt shqiptarëve të Luginës

Lugina
Haradinaj kujton vëllain Enverin: Me plagë lufte në trup, i’u ndërpre jeta nga një dorë që donte të mbillte vëllavrasje

Haradinaj kujton vëllain Enverin: Me plagë lufte në trup, i’u ndërpre jeta nga një dorë që donte të mbillte vëllavrasje

Lajme

"Shkrumb e hi", pamje nga fabrika e mjedrës që u dogj në Podujevë

Kronika e Zezë
Përleshje me armë mes dy grupeve në Gjakovë – policia në kërkim të një personi

Përleshje me armë mes dy grupeve në Gjakovë – policia në kërkim të një personi

Kronika e Zezë
Kalo në kategori