Në detaje – si rrodhi ndeshja Kosovë 2-0 Mali i Zi

Kosova ishte nikoqir i Malit të Zi në stadiumin “Fadil Vokrri” në ndeshjen e gjashtë të fazës kualifikuese për ‘Euro 2020’. Skuadra jonë fitoi me rezultat 2-0 në takimin e vlefshëm për Grupin A.

Të zgjedhurit e Bernard Challandes arritën ta mbajnë gjallë ëndrrën për kualifikim, pasi kanë arritur tri  fitore, dy barazime dhe një humbje në gjashtë ndeshjet e zhvilluara.

Telegrafi ju ka mbajtur të informuar në kohë reale për detajet e kësaj sfide, e cila ishte shumë e rëndësishme për Kosovën.

14/10/2019 22:35

Përfundon ndeshja

Kosova ka arritur një fitore të jashtëzakonshme (2-0) ndaj Malit të Zi në kuadër të fazës kualifikuese për ‘Euro 2020’.

Raste, spektakël dhe gola, kështu mund të përshkruhet me pak fjalë loja e skuadrës sonë.

14/10/2019 22:34

90’+2 Florent Hasani hyn në fushë në vend të Bersant Celinës që ishte ndër më të mirët në lojë.

14/10/2019 22:32

90′ Muriqi nuk e shfrytëzoi edhe një rast tjetër të Kosovës.

14/10/2019 22:29

88′ Edon Zhegrova inkuadrohet në vend të Mërgim Vojvodës, i cili pati një paraqitje të mirë.

14/10/2019 22:25

84′ Mosmarrëveshje mes futbollistëve të të dyja skuadrave. Kartonë të verdhë për Vojvodën dhe Vukcevicin.

14/10/2019 22:23

82′ Anel Rashkaj inkuadrohet në vend të Herolind Shalës, i cili përshëndetet me ovacione nga publiku.

14/10/2019 22:21

80′ Një aksion tjetër i bukur dhe një goditje fantastike nga Shala, por që ishte jashtë portës.

14/10/2019 22:16

75′ Nuk ndalen rastet për skuadrën tonë, por nuk shfrytëzohen. Gjithçka nis nga Celina, por Muriqi në fund nuk e dërgon në rrjetë.

14/10/2019 22:14

73′ Tentativë individuale nga Rashica që bllokohet nga një mbrojtës mysafir.

14/10/2019 22:09

68′ Raste të shumta për Kosovën. Muriqi godet shtyllën, ndërsa Celina godet jashtë nga një aksion premtues.

14/10/2019 22:02

60′ Pasim fenomenal nga Celina drejt Vojvodës, i cili harkoi ulët, por Hadërgjonaj nuk arriti ta fuste topin në rrjetë.

14/10/2019 21:58

57′ Tjetër moment rreziku, pas një gabimi në mbrojtje, mirëpo përsëri portieri i Kosovës nuk lejoi befasi.

14/10/2019 21:57

56′ Goditje qendrore me kokë e malazezëve, por i paluhatur është portieri Aro Muriqi.

14/10/2019 21:51

50′ Edhe një goditje nga Rashica, kësaj here me të djathtë, por sërish jashtë portës.

14/10/2019 21:46

Fillon pjesa e dytë

Pas dy golave të shënuar nga Kosova në pjesën e parë, ka filluar gjysma e dytë e takimit kundër Malit të Zi.

Në skuadrën malazeze është inkuadruar sulmuesi shqiptar, Fatos Beqiraj, ndërsa publiku e ka duartrokitur.

14/10/2019 21:40

Statistikat e pjesës së parë

(Foto: Flashscore)
14/10/2019 21:31

Përfundon pjesa e parë: Kosova 2-0 Mali i Zi

Me epërsi prej dy golash për Kosovën është mbyllur pjesa e parë e ndeshjes kundër Malit të Zi. Dardanët ishin dominues gjatë fraksionit të parë, duke krijuar raste të njëpasnjëshme, ndërsa dy prej tyre i konkretizuan.

Kapiteni Amir Rrahmani (10′) dhe sulmuesi Vedat Muriqi (35′) ishin golashënuesit tanë.

Në fotografi: Festa e golit të dytë

14/10/2019 21:28

42′ Goditje e jashtëzakonshme nga Benjamin Kololli nga një distancë e madhe, por shkoi mbi portë.

14/10/2019 21:26

Më herët gjatë pesës së parë ka pasur një rrëmujë në stadiumin ‘Fadil Vokrri’ e krijuar nga tifozët mysafirë.

Sigurimi i stadiumit ndërhyri menjëherë në drejtim të tyre dhe i qetësoi ata duke bërë që ndeshja të zhvillohej në normalitet.

Zyrtare: Serie A do të ketë pesë skuadra në Ligën e Kampionëve për sezonin 2024/25

Emiliano Martinez shmang përjashtimin gjatë gjuajtjes së penalltive falë një rregulli pak të njohur – ai ngacmoi tifozët e Lille

Ai është më i rëndësishëm se sa mendojnë tifozët e futbollit  - djali i Ancelotti kyç në dhomën e Real Madridit

Ai është më i rëndësishëm se sa mendojnë tifozët e futbollit - djali i Ancelotti kyç në dhomën e Real Madridit

Gundogan i pamëshirshëm për shokun e skuadrës, e lë fajtor për eliminimin e Barcelonës

Ka pesë vite pjesë e klubit, çmimi qesharak i shitjes që Reali i ka vendosur yllit të skuadrës