Drita është shpallur kampione e Kosovës në futboll për herë të dytë në histori të klubit pas plot 15 vitesh pritje, pasi ka i maftuar një barazim prej 0-0 ndaj rivales së drejtpërdrejt, Prishtinës.

Në një atmosferë nga mbi 1200 tifozë të mbledhur në Shahin Haxhiislami, gjithçka ishte gati për spektakël.

Fusha ishte në gjendje të shkëlqyer dhe masat e sigurisë ishin të larta qysh në orët e hershme të mëngjesit për tifozët e flaktë të mbledhur në stadium.

Intelektualët, Foto: Telegrafi

Rastin më të mirë e pati Endrit Krasniqi në minutën e dytë, kur doli para portierit Visar Bekaj dhe nuk shënoi. Ky i fundit ishte hero në këtë takim.

Të dy skuadrat vazhduan me lojë të matur takimin, duke mos rrezikuar.

Pamje pa koment, Foto: Telegrafi

Në minutën e 32-të nga loja ishte përjashtuar Debatik Curri, pas një ndërhyrje të ashpër jashtë vijave që erdhi si kundërsulm nga një mundësi e lëshuar prej Mankendës.

Prishtina bëri ndryshime, por nuk u përshtat në lojë dhe nuk arriti të rrezikonte aq sa duhet portën rivale.

Armend Dallku, Foto: Telegrafi

Pjesën e dytë kryeqytetasit e nisën më agresiv, teksa Drita ishte e kujdesshme. Në tribuna vazhdoi spektakli i dy tifozerive të flakta.

Prishtina provoi me disa dalje dhe harkime të tregohet e rrezikshme, por nuk ja doli të realizonte.

Duele të forta, Foto: Telegrafi

Drita në anën tjetër pati mundësinë dy herë të realizonte, por nuk kishte fat para portës së Visar Bekajt.

Pjesa e dytë u përshkua edhe nga lojë e ashpër me shumë ndërhyrje dhe tensione.

Plisat, Foto: Telegrafi

Në fund, me barazimin pa gola me rezultat 0-0, Drita shpallet kampion i Vala Superligës së Kosovës në futboll me 67 pikë në vendin e parë, tri pikë më shumë se Prishtina që shpallet nënkampione. Për Dritën kjo ishte ndeshja e 29-të pa humbje, një seri e jashtëzaknshme kjo.

Drita fiton kështu trofeun e çmuar pas 15 vitesh pritje. Ky është titulli i dytë i kampionit në histori të klubit gjilanas.

Lajme Live

1 vit më parë

DRITA KAMPIONE E KOSOVES

Përfundon ndeshja me rezultat 0-0 dhe Drita shpallet kampione e Kosovës.

1 vit më parë

Katër minuta lojë shtesë, karton i kuq ndaj Armend Dallkut. Tashmë gjithçka ka përfunduar .

1 vit më parë

Minuta 87 – Harkon Bozovic, por nuk gjen asnjë prej bashklojtarëve për të shënuar. Fest ka nisur në tribunën e vogël Intelektuale.

1 vit më parë

Minuta 81 – Rast i qind për qindët për Dritën që nuk i jep fund dot dilemës.

1 vit më parë

Qindra Intelektualë kanë filluar festën jashtë stadiumit pasi mbetën pa bileta.

1 vit më parë

Minuta 79 – Mundësi e artë për Livorekën, humb përballë portierit Visar Bekaj. Në rastin tjetër në kundërsulm Pefqeli godet, por ishte e lehtë gjuajtja e tij.

1 vit më parë

Minuta 78 – Drita është kthyer në mbrojtje. Prishtina provon të krijojë aksion, por ndërpriten aksionet me lehtësi.

1 vit më parë

Minuta 70 – Tensione, harkim nga Bozovic. Vetëm korner. Mbrojtja e Dritës e pathyeshme.

1 vit më parë

Minuta 69 – Xhevdet Shabani krijon hapësirë bukur dhe lanson goditje të fuqishme e cila ndalet nga Visar Bekaj.

1 vit më parë

Minuta 67 – Ergyn Ahmeti kalon katër lojtarë në mënyrë fantastike dhe lanson projektil në drejti të portës së Dritës. Shumë afër golit Prishtina.

1 vit më parë

Zëvëndësim

Minuta 65 – Largohet nga loja Astrit Fazliu, Përparim Livoreka inkuadrohet në lojë te Drita.

1 vit më parë

Minuta 62 – Harkim fantastik nga goditja e dënimit e Xhevdet Shabanit. Drita për pak sa nuk kaloi në epërsi.

1 vit më parë

Minuta 59 – Harkon Osmani, kap topin portieri Rexhepi. Prishtina vazhdon ta kërkojë golin. Në fakt, i duhen dy gola…

1 vit më parë

Shaqiri: Forca Drita

Xherdan Shaqiri sërish e ka mbështetur Dritën në ndeshjen vendimtare për titull kundër Prishtinës.

Fubtollisti i famshëm shqiptar ka publikuar në Instagram edhe një fotografi, në të cilën ka pozuar me një bluzë me mbishkrimin “FC Drita – Intelektualët”.

Forza Drita💪🏾💪🏾#perDritenKampion 🏆🎉#06⚽️❤️

A post shared by XS (@shaqirixherdan) on May 20, 2018 at 6:51am PDT

1 vit më parë

Minuta 58 – “ikin sekondat, ikin minutat”, Drita po mbrohet fuqishëm, teksa Prishtina po provon të krijojë raste.

1 vit më parë

Ish-kapiteni i kombëtares shqiptare, Lorik Cana, po e mbështet Prishtinën.

1 vit më parë

A bën një selfie?

Nuk ka si të mungojë në stadium kryetari i Drenasit, Ramiz Lladrovci. Kërkesa të shumta për selfie me të në tribuna.

1 vit më parë

Minuta 49 – Bozovic krijon rast për Prishtinën, largon topin mbrojtja e Dritës. Mundësi serioze për Prishtinën e cila s’ka çka të humbë.

1 vit më parë

Prishtina duket më agresive në pjesën e dytë… edhe pse me një lojtar më pak.

1 vit më parë

Fillon pjesa e dytë, Prishtina bën ndryshim

Basit Khalid ka hyrë në lojë në vend të Mankendas me të filluar pjesa e dytë.

1 vit më parë

Prishtina vs Drita në fotografi (Pjesa e parë)

1 vit më parë

Plisat në numër masiv në Pejë

1 vit më parë

Pjesa e parë: Prishtina 0-0 Drita

Mbaron pjesa e parë në Shahin Haxhiislami, rezultat i barabartë pa gola. Prishtina me një lojtar më pak në teren.

1 vit më parë

Katër minuta lojë shtesë në pjesën e parë. Kastriot Rexha lanson goditje të fortë, jashtë portës.

1 vit më parë

Ndërpritet ndeshja

Minuta 44 – Në minutën e fundit të pjesës së parë ndërpritet shkurt ndeshja pas hedhjeve të gjësendeve nga Plisat dhe fyerjeve në kor ndaj presidentit të federatës, Fadil Vokrri. Pasi Dallku bisedoi me tifozët, vazhdon ndeshja.

1 vit më parë

Minuta 42 – Januzi godet me kokë pas krosimit të Bozovic. Topi jashtë portës.

1 vit më parë

Edhe kryeministri është në stadium!

Në ngjarjen më të madhe sportive të vendit nuk mungon as prezenca e kryeministrit, Ramush Haradinaj. Vërtet sportiv po duket, por futbolli është sport i lehtë.

1 vit më parë

Koment

Kartoni i kuq ka krijuar momentum të ri në ndeshje dhe Prishtina duhet të riorganizohet nga plani fillestar në këtë ndeshje. Gjithçka tash do të jetë më e vështirë për kryeqytetasit, kur dihet se duhet të fitojnë me dy gola epërsi.

1 vit më parë

Zëvëndësim

Minuta 34 – Zëvëndësimi i parë te Prishtina, largohet Arbër Hoxha. Në lojë Ergyn Ahmeti!

1 vit më parë

Minuta 33 – Korner për Prishtinën, Arago godet por jashtë portës.

1 vit më parë

KARTON I KUQ – Përjashtohet Debatik Curri

Minuta 32 – E pabesueshme, menjëherë pas rastit të Mankendas, Debatik Curri në rastin vijues ndëryn ashpër dhe gjyqtari Fatmir Tahiri menjëherë përjashtoi Currin. Prishtina me një lojtar më pak në terren!

1 vit më parë

Minuta 31 – Mankenda gjendet në pozitë shënimi, por rrëzohet në zonë. Fatmir Tahiri vendos se nuk ishte penalti.

1 vit më parë

Minuta 28 – Rrezikon me dalje të panevojshme Leutrim Rexhepi i Dritës, për pak sa nuk shfrytëzon Januzi. Gabim që ka mundur t’i kushtojë Dritës.

1 vit më parë

Minuta 26 – Bozovic provon një kombinim me Januzin në 16 metërsh, por ky i fundit nuk përgjigjet. Mundësi e mirë e pa konkretizuar.

1 vit më parë

Minuta 25 – Drita ka një rreshtim të përkryer në mesfushë, ku po tenton t’i prishë idetë e Prishtinës. Koha po kalon dhe Prishtina duhet që të sulmojë.

1 vit më parë

Nuk ka arsye për t’u nxituar

Minuta 15 – lojë e qetë dhe e matur nga dy skuadrat. Rasti më i mirë mbetet ai i Endrit Krasniqit në minutat hapëse të ndeshjes.

1 vit më parë

Minuta 12′ – Prishtina realizon goditjen e parë pas 12 minutash lojë me Debatik Currin. Topi fluturon larg mbi portë…

1 vit më parë

Minuta 7 – Prishtina ka marrë lojën në kontroll, po provon të dalë para golit.

1 vit më parë

Rast i qind për qindët për Dritën!!!

Minuta 2 – Endrit Krasniqi pranon një top dhe del para portierit Visar Bekaj i cili në mënyrë fantastike mbron mundësinë e pastërt. Hero portieri i përfaqësueses U-21.

1 vit më parë

Ka filluar ndeshja

Me disa minuta vonesë ka filluar ndeshja në Shahin Haxhiislami në Pejë. Arsyeja? Spektakli me piroteknikë i Plisave.

Vërtet atmosferë madhështore nga dy tifozeritë raportohet nga gazetarët tanë të pranishëm në këtë takim.

1 vit më parë

Moti fantastik në Pejë… ndërkohë përshëndeten edhe dy trajnerët Bekim Isufi dhe Mirel Josa.

1 vit më parë

Skuadrat janë në fushë dhe pritet fillimi i ndeshjes…

1 vit më parë

Skuadrat kanë kryer nxehjet pak momente para fillimit të duelit mitik…

1 vit më parë

Plisat me vështirësi po arrijnë të hyjnë në stadium

Tribuna qëndrore që u takon Plisave ende nuk është mbushur 12 minuta para fillimit të ndeshjes. Shumë tifozë janë bllokuar në hyrje të stadiumit për shkak të masave të sigurisë.

1 vit më parë

Çmenduri…

Qindra tifozë të Dritës në mungesë të biletave kanë gjetur vend në ballkonet dhe terracat e shtëpive dhe banesave përreth. Kjo është arsyeja pse e duam futbollin…

1 vit më parë

Tifozët e Dritës kanë zgjedhur të uniformohen si ushtarë…

1 vit më parë

Siguria maksimale në Pejë

Masa të rrepta sigurie, ku njësia speciale operative madje ka bllokuar rrugët përreth stadiumit Shahin Haxhiislami.

Tifozë të shumtë të Prishtinës dhe Dritës kanë arritur qysh në orët e hershme të mëngjesit në Pejë.

1 vit më parë

Formacionet zyrtare, taktizime nga trajnerët

FC Prishtina: Bekaj, Osmani, Dallku, Curri, Bashiru, Taipi, Arago, Bozovic, Hoxha, Mankenda, Januzi.

Drita FC: Rexhepi, Musaj, Limani, Gerbeshi, Leci, Kuka, Shabani, Krasniqi, Fazliu, Shabani, Rexha.

1 vit më parë

Pesë arsye pse Drita meriton të shpallet kampion

Gazetari Lavdim Pireva në një nga analizat e tij para ndeshjes ka listuar disa arsye pse Drita meriton të shpallet kampion.

Lexoni më shumë rreth rrugëtimit të klubit gjilanas drejt majes…

1 vit më parë

Pesë arsye pse Prishtina e meriton të shpallet kampion i Kosovës

Gazetari Lavdim Pireva ka listuar pesë arsyet pse Prishtina meriton të shpallet kampion..

Lexoni më shumë…

1 vit më parë

Nga Werderi, në finalen e Superligës tonë!

Ylli i Werder Bremenit, Milot Rashica gjendet në stadiumin Shahin Haxhiislami në Pejë për ta përcjellur takimin final përcaktues për titullin. Foto: SS Kosova

1 vit më parë

Fatmir Tahiri gjyqtari kryesor i ndeshjes!

FFK ka vendosur të caktojë vetëm pak orë para takimit gjyqtarin kryesor të takimit, duke ditur rëndësinë e madhe të ndeshjes.

Lexoni më shumë…

1 vit më parë

Informata të rëndësishme rreth ndeshjes!

Prishtina bëhet kampion – nëse arrin të shënojë fitore me dy gola epërsi. Çdo rezultat tjetër ështëi pafavorsëm.

Drita bëhet kampion – nëse barazon ose fiton. Madje edhe një humbje me një gol disavantazh do t’i bënte gjilanasit kampionë.

Prishtina është në cilësinë e nikoqirit, por ndeshja zhvillohet në Pejë në stadiumin “Shahin Haxhiislami” për shkak se stadiumi i qytetit të Prishtinës ende nuk është deklaruar i gatshëm nga institucionet për zhvillim të ndeshjeve të futbollit.

Në stadium do të jenë prezent vetëm 1200 tifozë. 1100 janë të nikoqirit, Prishtinës, dhe 100 tifozë të Dritës. Të gjitha biletat janë shpërndarë falas nga FC Prishtina.

Foto: Arkiv

1 vit më parë

Minut pas minuti…

Mirë se vini në komentimin LIVE nga Telegrafi Sport për ngjarjen më të madhe sportive të vitit në vend, përcaktuesen e titullit të kampionit në futboll, Prishtina vs Drita. Do të sjellim materiale nga vendi i ngjarjes, ngjarjet më të fundit, statistika dhe shumëçka tjetër nga kjo betejë epike e futbollit kosovar.