Me fillim nga ora 20:30, në ‘Theatre du Chatelet’ në Paris u zhvillua ceremonia e ndarjes së çmimit më prestigjioz individual në futboll, Topi i Artë, i cili ndahet nga France Football.

Emra të mëdhenj të futbollit botëror ishin kandidatë seriozë për këtë trofe, në mesin e tyre Lionel Messi, Robert Lewandowski, Jorginho e Karim Benzema.


Telegrafi iu mbajti të informuar në kohë reale për të gjitha detajet e çmimit prestigjioz dhe të ceremonisë së Topit të Artë.


Lajme Live

7 muaj

Shumica e lexuesve të Telegrafit ishin të saktë

Nga 4479 lexues që votuan, të saktë ishin 47 për qind (2117 vota) që Lionel Messi do ishte fitues i Topit të Artë 2021.


7 muaj

Renditja e pesë lojtarëve më të mirë në vitin 2021

7 muaj

I shtati në karrierë – Lionel Messi fiton Topin e Artë për vitin 2021

7 muaj

Kubi i vitit 2021

CHELSEA FC

7 muaj

Jorginho lojtari i tretë më i mirë në 2021

Yllit italian të Chelseat i treti në renditjen finale për vitin 2021.

7 muaj

Dyshja franceze renditet lart

N’Golo Kante i Chelseat në vendin e pestë dhe Karim Benzema i Real Madridit në vendin e katër.

7 muaj

Portieri më i mirë i vitit 2021

Gianluigi Donnarumma fiton trofeun ‘Yashin Trophy’

Renditja e plote:

7 muaj

Ronaldos i takon vendi i gjashtë

7 muaj

Vendi i shtatë dhe i tetë

7 muaj

Dhe Topi i Artë 2021 për femra i takon…

Fituesja është Alexia Putellas nga ekipi i Barcelonës

Renditja e plotë: 

1. Alexia Putellas (Barcelona, Spanjë) 2. Jennifer Hermoso (Barcelona, Spanjë) 3. Sam Kerr (Chelsea, Australi) 4. Vivianne Miedema (Arsenal, Holandë) 5. Lieke Martens (Barcelona, Holandë) 6. Christine Sinclair (Portland Thorns, Kanada) 7. Pernille Harder (Chelsea, Danimarkë) 8. Ashley Lawrence (PSG, Kanada) 9. Jessie Fleming (Chelsea, Kanada) 10. Fran Kirby (Chelsea, Angli).

7 muaj

Fjalët e Pedrit pasi fitoi Trofeun Kopa

7 muaj

Mbappe është i nënti

7 muaj

Donnarumma i 10-ti në renditje

7 muaj

Sulmuesi i vitit

Robert Lewandowski e fiton çmimin sulmuesi më i mirë i vitit, një nga çmimet e reja që ndahen këtë edicion në ceremoninë e Topit të Artë.

7 muaj

Lionel Messi e ka fituar gjashtë herë deri më tani

(Foto: Twitter/UEFA Champions League)

7 muaj

Trofeu Kopa

Mesfushori i Barcelonës, Pedri, fiton Trofeun Kopa, çmim që i dedikohet lojtarit më të mirë nën 21 vjeç.

Renditja e plotë:

7 muaj

Fernando Alonso dhe Esteban Ocon sollën trofetë

Dorëzuesit e trofeve në stilin Daft Punk ishin pilotët e Formula 1, Fernando Alonso dhe Esteban Ocon.

7 muaj

Nuk mungojnë edhe artistë në ceremoni

7 muaj

Dy çmimet e reja

Sulmuesi i vitit dhe klubi i vitit janë dy çmimet e reja që do të ndahen këtë edicion.

7 muaj

Fansat presin t’i shohin idhujt e tyre

7 muaj

Familja Messi, prezente

7 muaj

E si të mungonte dhe Mbappe

“Kulla e Eiffel po shkëlqen… dhe Kylian Mbappe shfaqet”, përshkrimi i FranceFootball i thotë të gjitha.

7 muaj

Reagimi i Ronaldos ndaj organizatorit të Topit të Artë

“Rezultati i sotëm shpjegon pse Pascal Ferre deklaroi në javën e kaluar, kur tha se ia kam pohuar atij se ambicia ime e vetme është që ta përfundoj karrierën me më shumë Topa të Artë sesa Lionel Messi. Pascal Ferre gënjeu, ai e përdori emrin tim që ta promovojë vetveten dhe ta promovojë mediumin për të cilin punon”.

“Është e papranueshme që një person përgjegjës për një ndarjen e një çmimi aq prestigjioz mund të gënjejë në këtë mënyrë, me një mosrespekt absolut për dikë që gjithmonë e ka respektuar France Football dhe Topin e Artë”.

“Ndërsa gënjeu sërish sot, duke e arsyetuar mungesën time në gala me një karantinë të supozuar që nuk ka arsye të ekzistojë. Gjithmonë dua t’i uroj ata që fitojnë, me anë të sjelljes sportive dhe lojës së ndershme që më ka udhëhequr në karrierë që nga fillimi dhe këtë e bëj sepse nuk jam kundër askujt”.

“Unë gjithmonë fitoj për vetveten dhe klubet që i përfaqësoj, fitoj për veten dhe për ata që më duan. Nuk fitoj kundër askujt. Ambicia më e madhe në karrierën time është që të fitoj tituj shtetërorë dhe ndërkombëtarë për klubet që i përfaqësoj dhe për ekipin tim kombëtar”.

“Ambicia më e madhe në karrierën time është që të jem shembull për ata që janë ose duan të bëhen futbollistë profesionistë. Ambicia më e madhe në karrierën time është që ta lë emrin tim të shkruar me shkronja të arta në historinë e futbollit botëror”.

“Do ta mbyll duke thënë se fokusi im është te ndeshja e radhës e Manchester Unitedit dhe në gjithçka që së bashku me bashkëlojtarët e mi dhe tifozët tanë, akoma mund ta arrijmë këtë sezon”.

“Pjesa tjetër? Pjesa tjetër është thjesht tjetër…”, ka shkruar Ronaldo në postimin e tij.

7 muaj

Legjenda e Chelseat, Didier Drogba, duke pozuar para fotografëve

7 muaj

Edhe Donnarumma arrin në tepihun e kuq

Italiani është pjesë e dhjetë lojtarëve më të mirë të vitit 2021.

7 muaj

Lewa tashmë ka mbërritur

7 muaj

Çfarë presim në ceremoninë e Topit të Artë

Në vijim jua sjellim në renditje gjërat që do t’i mësojmë në ceremoninë e sivjetme të Topit të Artë në Paris:

Top 10 dhe fituesi i Topit të Artë Futbollistja fituese e Topit të Artë Trofeu Kopa dhe Trofeu Yashin Dy çmime të reja Të tjera

7 muaj

Jep mendimin tuaj nëpërmjet votës në sondazhin e Telegrafi Sport

7 muaj

Ambicia e madhe e Ronaldos

“Ronaldo ka vetëm një ambicie dhe ajo është që të pensionohet me më shumë Topa të Artë sesa Messi, ndërsa këtë e di sepse ma ka thënë”, ka deklaruar Pascal Ferre, kryeredaktori i France Football.

7 muaj

Trofetë janë gati

Trofetë janë nisur për në Theatre du Chatelet në Paris dhe duket se janë bartur nga Daft Punk.

7 muaj

Ne pritje të top dhjetshes…

Ja cilët janë lojtarët që kanë mbetur të renditen si më të mirët e 2021, renditja në vazhdim është vetëm në bazë të alfabetit: Benzema, De Bruyne, Donnarumma, Jorginho, Kante, Lewandowski, Mbappe, Messi, Ronaldo, Salah.

7 muaj

Tifozët fillojnë të mblidhen rreth tapetit të kuq

Se për kë është përkrahja e madhe, duket vet.

7 muaj

Robert Lewandowski duket gati

Kujtojmë se ylli i Bayern Munich është një nga favoritët për të fituar Topin e Artë 2021.

7 muaj

Në vendin e 12-të është Lukaku, një pozitë më lartë Haaland

7 muaj

Dhe radha për dyshen e Juventusit

7 muaj

Top 15 mbyllet nga Sterling

7 muaj

Dy pozitat e radhës i takojnë ish-sulmuesve të Barcelonës

Luis Suarez nga Atletico Madrid renditet në vendin e 17-të, kurse Neymar nga PSG në vendin e 16-të.

7 muaj

Vendi i 19 për Mason Moun, kurse i 18-të për Simon Kjaer

7 muaj

Top 20 mbyllet nga Riyad Mahrez

7 muaj

Radha për Bruno dhe Marinez

7 muaj

Më pak se dy orë na ndajnë nga ceremonia

7 muaj

Vendi i 23-të i takon Harry Kane

7 muaj

Foden në vendin e 25-të, kurse Pedri një pozitë më lart

7 muaj

Moreno, Barella dhe Dias për vendin e 26-të

7 muaj

Cesar Azpilicueta dhe Luka Modric baras në vendin e 29-të

7 muaj

Totti: Lewandowski e meriton Topin e Artë

Legjenda e Romës, Francesco Totti, beson se Robert Lewandowski meriton ta fitojë Topin e Artë këtë vit.

Derisa Lionel Messi është favorit, ndërsa në listën e ngushtë janë edhe Karim Benzema e Jorginho, Totti beson se çmimin duhet ta fitojë sulmuesi i Bayern Munichut.

“Le të themi se jemi mësuar ta shohim duke u ndarë ndërmjet Messit dhe Ronaldois. Por këtë vit, do t’ia jepja Lewandowskit”, ka thënë italiani.

(Foto: Twitter/Bayernology)

7 muaj

Fillojmë me renditjen e më të mirëve për Topin e Artë 2021

7 muaj

Brenda Theatre du Chatelet

7 muaj

Salah nuk do të jetë pjesëmarrës në ceremoni?

Ashtu siç është raportuar për Cristiano Ronaldon, edhe për Mohamed Salah tani ka informata që nuk do të merr pjesë ne ceremoninë e Topit të Artë 2021.

7 muaj

Dhurata e veçantë për fituesin

Lojtari më i mirë në botë për vitin 2021, përveç çmimit të përhershëm Ballon d’Or, do të ketë edhe një dhuratë speciale.

Brendi i njohur, Purnell, ka prodhuar një orë të veçantë, vetëm një, unike në botë, dhe atë orë do ta marrë fituesi i Topit të Artë sonte.

7 muaj

Ronaldo pritet të mungojë në ceremoni

Cristiano Ronaldo do të mungojë në ceremoninë e Topit të Artë që zhvillohet sonte (e hënë).

Sipas njoftimit, portugezi nuk është as në garë të ngushtë për të fituar çmimin, andaj edhe kjo është arsyeja se mungesës së tij  në Theatre du Chatelet.

7 muaj

France Football njofton se sonte për herë të parë do të ketë dy çmime të reja