LAJMI I FUNDIT:

Kjo është salca më e mirë: Përgatitet për pesë minuta, të gjithë e adhurojnë!

Kjo është salca më e mirë: Përgatitet për pesë minuta, të gjithë e adhurojnë!

Salca kromatoze Alfredo është ëndërr kulinare. Është krijuar në Romë në vitin 1920, ndërkaq e ka shpikur Alfredo di Lelio

Reklama

Deri sot kjo salcë është e adhuruar e cila u shtohet shumë ushqimeve, transmeton Telegrafi.

Shërbehet me pasta, perime të fërguara në avull, mish skare…

Salca Alfredo bëhet kështu:

Nevojiten:

– 2 lugë gjalpë;
– 2 thelpinj hudhre (të bluar);
– 1 filxhan ajkë neutrale për zierje;
– kripë;
– piper;
– ½ e filxhanit parmezan të freskët të grirë në rende.

Përgatitja:

Shkrini gjalpin dhe në të shtoni hudhrën e bluar. Fërgoni pak dhe shtoni ajkën.

Shtoni kripën dhe piperin dhe pastaj edhe parmezanin. Përzieni dhe qitni sipër pastës.

Grini edhe pak parmezan në rende mbi shpageta dhe kënaquni! /Telegrafi/