LAJMI I FUNDIT:

Kalaja e Kamenicës në emisionin Mo&Family me Morea Bashën

Kalaja e Kamenicës në emisionin Mo&Family me Morea Bashën

Kalaja e Kulinës gjendet rrëzë malit të Kamenicës, e ndërtuar nga Dardanët.

Reklama

Në shekullin XIX, Kalaja e Kamenicës ka qenë garnizon ose depo e ushtrisë turke (Perandorisë Osmane).

Fjala Kulinë është e gjuhës Ilire ku janë lënë gjërat me vlerë, pra Kulina, ku-line, “ku lihen gjerat” ushqimore, si drithi pra buka, ne Kulinë është ruajtur buka e gjithë popullatës që kanë banuar në këtë vend, pra ne lashtësi.

Profesori i Historisë se Artit Shaban Berisha ka treguar se Kulina kishte tri mure rrethuese dhe kullën vrojtuese qe kishe lidhje direkte me qytetin e vogël që gjendet afër fshatit Topanicë, dhe është shumë interesante sepse komunikimi përmes Kulinës dhe qytetit ishte nëpërmjet tymit, pra kur kishte ndonjë sulm nga armiku në Kala shihej një zjarr ku i informonte banorët e qytetit se duhet përgatitur pasi mund të ketë sulme…

Sipas prof Shaban Berishës të gjithë qytetarët e Kosovës mund të vijnë dhe ta vizitojnë Kalanë e Klulinës sepse kënaqen me bukuritë e qytetit dhe mikpritjen e tyre.

Në këtë emision mund të dëgjoni deshifrimin e gurëve që janë gjendur afër Kalasë se Kulinës nga Ilirishtja në gjuhën shqipe.

Emisioni Mo&Family me Morea Bashën  transmetohet çdo të hënë nga ora 18:45 në RTK1.


Në trend Lajme

Më shumë
Para mbajtjes së zgjedhjeve të reja në veri, Vuçiq kërkon autonomi më të madhe për serbët atje

Para mbajtjes së zgjedhjeve të reja në veri, Vuçiq kërkon autonomi më të madhe për serbët atje

Lajme
Moszbatimi i Marrëveshjes për normalizim anulon konferencën e donatorëve për Kosovën dhe Serbinë

Moszbatimi i Marrëveshjes për normalizim anulon konferencën e donatorëve për Kosovën dhe Serbinë

Lajme
Ish-zyrtari i lartë në Komisionin Evropian, Mirel: Kosova të dëgjojë kërkesat e aleatëve - ta formojë Asociacionin

Ish-zyrtari i lartë në Komisionin Evropian, Mirel: Kosova të dëgjojë kërkesat e aleatëve - ta formojë Asociacionin

Lajme
BE e gatshme të organizojë takim ekspertësh për draft-statutin e Asociacionit

BE e gatshme të organizojë takim ekspertësh për draft-statutin e Asociacionit

Lajme
Komuniteti Shqiptaro-Amerikan i kërkon Sekretarit amerikan Antony Blinken mbështetje për Kosovën

Komuniteti Shqiptaro-Amerikan i kërkon Sekretarit amerikan Antony Blinken mbështetje për Kosovën

Lajme
​Kosova më pak nxënës dhe studentë sesa një vit më parë, rritet interesimi për t'u shkolluar në sektorin privat

​Kosova më pak nxënës dhe studentë sesa një vit më parë, rritet interesimi për t'u shkolluar në sektorin privat

Arsim
Kalo në kategori