Ish-gjyqtari i FIFA-s jep një arsye të re pse penalltia e Anglisë ndaj Holandës nuk duhej akorduar

Një ish-gjyqtar i njohur i FIFA-s ka dhënë një arsye të re pse nuk duhej dhënë penalltia e Anglisë ndaj Holandës në gjysmëfinalen e Euro 2024.

Të mërkurën mbrëma, Anglia arriti në finalen e dytë radhazi të Kampionatit Evropian me fitoren 2-1 ndaj Holandës.

Anglia ishte në disavantazh në fillim të ndeshjes falë një goli të Xavi Simons, por Harry Kane shpejt barazoi nga pika e bardhë pasi u faullua nga Denzel Dumfries.

Ndeshja dukej e destinuar për vazhdime derisa zëvendësuesi Ollie Watkins mori një pasim nga Cole Palmer dhe shënoi një gol të bukur nga një kënd i vështirë.

Lexo po ashtu 'Rregulli' zyrtar i UEFA-s që çoi në penalltinë e diskutueshme të Anglisë kundër Holandës

Anglia ishte skuadra më e mirë në pjesën e parë, por ata luftuan pas pjesës së parë dhe patën fatin që nuk pësuan asnjë gol në pjesën e dytë.

Shumë njerëz, përfshirë ish-mbrojtësin e Anglisë, Gary Neville – menduan se Anglisë iu dha një ‘penallti dashurie’ në pjesën e parë.

Kane u kap vonë nga Dumfries pasi gjuajti mbi traversë, por gjyqtari Felix Zëayer nuk caktoi një penallti në fushë.

VAR-i e këshilloi atë të konsultohej me monitorin e fushës, pas së cilës ai i dha Anglisë një goditje nga pika e bardhë dhe ndëshkoi Dumfries.

Nëse Dumfries e faulloi apo jo Kane ishte një pikë debati në pjesën e parë dhe pas ndeshjes, por një ish-gjyqtari i FIFA-s, Jonas Eriksson beson se një incident para faullit duhet të kishte penguar dhënien e penalltisë.

Dumfries ka një reagim befasues kur u pyet për vendimin e penalltisë së Anglisë
Lexo po ashtu Dumfries ka një reagim befasues kur u pyet për vendimin e penalltisë së Anglisë

Eriksson, i cili drejtoi Kupën e Botës “Brazil 2014”, vuri në dukje se anësori anglez Bukayo Saka e prekur topin me dorë disa sekonda para se Kane të gjuante.

“Jam i befasuar që ata nuk shkojnë të shikojnë dhe të përmbysin penalltinë”, ka thënë fillimisht Eriksson për Football365.

“Sipas rregullores është penallti. Në realitet, kur duhet ta interpretosh, nuk mendoj se duhet të jetë një ndëshkim”.

“Është një dorë e pastër nga Saka dhe kjo do të thotë që asnjë penallti nuk duhet të jepej për Kane”, përfundoi ish-gjyqtari i njohur. /Telegrafi/

Francezët po tallen për një gabim të rëndë që kanë bërë gjatë hapjes së Lojërave Olimpike