LAJMI I FUNDIT:

Dy përbërës natyrorë ofrojnë zgjidhje për poret e mbyllura

Dy përbërës natyrorë ofrojnë zgjidhje për poret e mbyllura
(Foto: InLifeHealthCare)

Nëse keni probleme me poret e mbyllura të lëkurës, ekzistojnë dy ilaçe natyrale që do t’ju ndihmojnë jashtëzakonisht shumë.

Reklama

Mbyllja e poreve ndodh kur qelizat e vdekura mbesin në lëkurën tuaj. Poret janë vrima të vogla në lëkurë që sekretojnë djersë dhe yndyrë. Kur poret bllokohen, kjo mund të çojë në formimin e pikave të zeza (mitesereve), njollave të bardha dhe akneve cistike.

Dermatologia nga Florida, Annie Gonzalez, këshillon pastrimin e rregullt, të cilin e konsideron të domosdoshëm. Me ndihmën e preparateve të duhura për pastrim dhe produkteve tjera me alfa-hidrokse apo acid salicilik, gjithashtu mund të jeni në gjendje të përdorni edhe barëra natyrale për lëkurë.

Menta

(Foto: HerZindagi)

Menta ka përparësi të shumta shëndetësore, ndërsa mund të përdoret edhe për kujdesin ndaj lëkurës.

Duke qenë se bakteret, yndyra e tepërt dhe qelizat e vdekura shkaktojnë problemin me bllokimin e poreve – për këtë ndihmojnë gjethet e mentës që kanë veti antibakterore, si dhe përmabjnë acid salicilik që mund të shfrytëzohet për parandalimin dhe mjekimin e poreve të mbyllura.

Menta njëherësh është burim i mirë i vitaminës A, e cila mund të ndihmojë në kontrollimin e yndyrës së tepërt që e prodhon lëkura.

Shafrani

(Foto: Kerala Ayurvedaa)

Ilaçi alternativ natyral është shafrani. Kjo erëz anti-inflamatore ka shumë dobi për lëkurën, ndërsa është antiseptik, antioksidues dhe astringjent

Mund të shërbejë edhe në zbehjen e mbresave që mbesin nga puçrrat.

Kur e aplikoni në fytyrë, sigurohuni ta holloni me përbërës të tjerë si vaji, në mënyrë që të mos e irritoni lëkurën.

/Telegrafi/