Vajit i ricinit bën flokët tuaj të hidratuar dhe të fortë. Po për qerpikët tuaj? Vaji i ricinit është përfolur prej kohësh se është një mrekulli për trajtim për rritjen e qerpikëve.

Le të flasim më gjerësisht rreth këtij serumi:

A bën që vaji i ricinit që qerpikët të rriten me të vërtetë?

Vaji i ricinit hidraton qerpikët tuaj dhe mund t’i bëjë ata të duken më të trashë dhe të kenë më shumë shkëlqim, shpjegon Dr. Haberman. Është gjithashtu e mundur që ajo mund të ndihmojë në parandalimin e dëmtimit, e cila, nga ana tjetër, mund të çojë në rritje më të shëndetshme. Por, vaji i ricinit nuk do të ndryshojë jetën tuaj, transmeton Telegrafi.

A është vaji i ricinit i sigurt për qerpikët?

Për shkak se ju po e vendosni aq afër syrit tuaj, ju duhet të jeni shumë të kujdesshëm. Jo vetëm që mund të keni një reaksion alergjik të lëkurës ndaj vajit të ricinit, por doktor Haberman thotë se gjithashtu mund të shkaktojë acarim të syrit, kështu që është shumë e rëndësishme që të mos e vendosni në sy. Dhe gjithmonë, gjithmonë testojeni një produkt së pari në qafë poshtë veshit tuaj përpara se ta përdorni pranë qepallave.

Si të aplikoni vajin e ricinit në qerpikë?

Merreni një brushë rimeli të pastër dhe vendosni sasi të vogël të vajit përgjatë vijës tuaj të qerpikëve (përsëri, duke qenë të kujdesshëm për të mos e vendosur në sy). Bëni atë para gjumit, pastaj hiqeni atë në mëngjes me ujë të ngrohtë kur lani fytyrën.

A është vaji i ricinit më i mirë se serumi i qerpikëve?

Pra, cili është aktgjykimi i formës së prerë? A duhet të shkoni me një serum qerpikësh apo ta ndërroni atë për një shishe vaj ricini? Epo, kjo varet nga ju. Nëse jeni duke kërkuar për rritjen aktuale të qerpikëve, vazhdoni me serum por, nëse jeni duke kërkuar të përmirësoni dhe t’i mbani ato të shëndetshme, provoni vajin e ricinit. /Telegrafi/