Faktin që Edi Rama mbron 30 qershorin si datën e zgjedhjeve, Lulzim Basha e sheh si kohë që Kryeministri kërkon ta shfrytëzojë për të negociuar, sikurse thotë, “kokën e tij”.

Gjatë një bashkëbisedimi me gazetarët në selinë blu, Basha theksoi se 30 qershori nuk është më një datë kushtetuese.

“Sfidimi i hapur që Edi Rama bën, përpjekja për të vendosur 30 Qershorin kur 30 Qershori tashmë nga pikëpamja kushtetuese nuk përbën më një datë zgjedhje, por nga pikëpamja njerëzore përbën një datë krimi, ky sfidim bëhet me një qëllim, që Edi Rama të ketë mundësi të negociojë për kokën e tij, për pasurinë e tij. Ora nuk pret, koha është e pamëshirë. Javën e ardhshme do të humbim për herë të katërt shansin për të hapur negociatat me Europën. Edi Rama është mëse i kënaqur me këtë situatë, ai e ka tmerr hapjen e negociatave. Edi Rama është më se i kënaqur nga kjo situatë ai e ka tmerr dhe frikë hapjen e kapitujve 23 dhe 24 që do të shtrojnë pikëpyetjen që është në mendjen e shqiptarëve. Çfarë u bë me Saimir Tahirin, Fatmir Xhafën, dosjen e Xibrakës, dosjen 339, kush i mbron Gjiknurin, Ballën të kapur në flagrancë duke pastruar partë më Toyota Yaris”, thotë Basha.

Kryedemokrati tha gjithashtu se vendi po shkon drejt grushtit të shtetit, kurse zgjedhjet parlamentare të vitit 2017 i konsideron të vjedhura dhe të kontrolluara nga grupet kriminale.

Në një komunikim me gazetarët nga selia blu, Basha deklaroi se votuesit u kërcënuan dhe votat u blenë.

“Këtë bashkëbisedim, po e organizojmë në kushte të jashtëzakonshme, ndërkohë që Shqipëria po shkon drejt situatës së grushtit të shtetit, të organizuar nga mafia e drogës në bashkëpunim me Edi Ramën dhe kupolën e tij tashmë të faktuar të ardhur në pushtet jo përmes votës së qytetarëve por përmes ndihmës së pikërisht narkomafias. Në këto kushte kur tashmë nuk ka asnjë iluzion, asnjë pikë dyshimi se zgjedhjet parlamentare të vitit 2017 u diktuan nga krimi i organizuar, nga paratë e pista të drogës, nga kërcënimi masiv dhe shantazhimi masiv i votuesve dhe përkrahësve të opozitës, nga shitblerja masive e votës, nga rrjetet kriminale të drogës, nga Avdylët, në Shijak, tek Shullazët në Tiranë, nga Bajrat në Shkodër, tek Habiljat, tek Xhafajt në Vlorë, nga Sanxhaktarët dhe Çelët në Elbasan, tek bandat e Çobejve dhe Rragamit në Korçë. Ku anembanë Shqipërisë rrjetet kriminale të vlerësuara si të tilla nga raporti i DASH mbi luftën kundër trafikut të drogës dhe pastrimit të patave të pista këto rrjetet kriminale dy vite më parë përmes një skeme të mirëmenduar, të mirëplanikuar dhe te ekzekutuar në terren me urdhër të Edi Ramës dhe kupolës socialiste asgjësuan procesin politike të vitit 2017. Ne e denoncuam këtë që prej ditës së parë. Raporti i ministrave teknikë i publikuar në fund të korrikut të vitit 2017 zbuloi qartësisht shkallën masive kriminale të shitblerjes së votës dhe të kërcënimit të votuesve nga rrjetet kriminale. raporti i OSBE/ODIHR-uit e cilësoi shitblerjen e votës problemin prioritar numër një në Shqipëri. Ndërkohë për më shumë se dy vite, Prokuroria e kapur tërësisht nga Edi Rama fjeti mbi dosjet “339/1”, 2017 dhe “184” 2016. Me qëllim që të mbronte kriminelët e kapur në flagrancë në përgjime zyrtare të Policisë, Prokurorisë dhe SHISH duke bashkëpunuar me Damian Gjiknurin, Vnagjush Dakon, Taulant Ballën, Pjerin Ndreun, Paulin Sterkaj, me një duzinë zyrtarë të lartë të PS, përfshi kreun aktual të Komisionit të Ligjeve, Ulsi Manjën dhe ish kreun e Komisionit të Sigurisë Xhemal Qefalinë. Kjo shkallë masive dhe sistematike e kërcënimit të votuesve dhe shitblerjes së votës dhe dhunimit të procesit elektoral ishte shkaku i i vetëm për rezultatin paradoksal të 2017-ës dhe për maxhorancës fiktive, në fakt kriminale të Edi Ramës nga e cila buron edhe qeveria e tij ilegjitime”, tha ai. /KlanTV/Telegrafi/