SHBA-të konfirmojnë dominimin në atletikë – fitojnë të artën në 4×100 metra stafetë në të dy kategoritë

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë vazhduar dominimin olimpik, ku në stafetën 4×400 metra fituan medaljen e artë edhe te meshkujt edhe te femrat.

Megjithatë, fitorja te meshkujt dhe medalja e artë olimpike u arrit me shumë mund, dhe u vendos nga Rai Benjamin që e la prapa Letsile Tebogon e Botsuanas.

Atletët e Shteteve të Bashkuara të Amerikës e mbyllën garën me rekord olimpik prej 2 minutave, 54 sekondave e 43 të qindtave.

Botsuana e mori të argjendtën me rekordin afrikan prej 2 minutave, 54 sekondave e 53 të qindtave.

Kohën prej 2 minutave, 55 sekondave e 83 të qindtave e pati Britania e Madhe që e fitoi medaljen e bronztë dhe vendosi rekord evropian.

Në anën tjetër, Atletet e Shteteve të Bashkuara të Amerikës i janë afruar shumë rekordit botëror në garën e stafetës 4×400 metra. Atë nuk e arritën, por janë stolisur me medalje të artë të shtunën në Paris.

SHBA-ja, megjithatë, vendosi rekord të ri kontinental, me kohën 3 minuta, 15 sekonda e 27 të qindtat.

Atletet e Holandës e fituan medaljen e argjendtë me rekord shtetëror, prej 3:19.50, ndërsa Britania e Madhe e fitoi të bronztën, po ashtu me rekord shtetëror.

Britaniket e mbyllën garën për 3 minuta, 19 sekonda e 72 të qindtat. /Telegrafi/

Real Madridi prek sërish tregun brazilian, synon transferimin e mbrojtësit që kushton 100 milionë euro