LAJMI I FUNDIT:

Live

Postet:

Live Vrasja e policit në veri

Gjithçka nga beteja e së dielës në veri, ku mbeti i vrarë një polic i Kosovës dhe tre sulmues serbë

Përditesuar 24/09/2023 08:30

Policia e Kosovës është sulmuar me arsenal armësh, përfshirë këtu edhe me granata dore dhe zollë, ku si pasojë e gjuajtjeve një polic është vrarë dhe një tjetër është plagosur.

Sulmet ndaj policisë kanë ndodhur në orët e hershme të mëngjesit të së dielës (24 shtator), rreth orës 03:00 në fshatin Bajnskë, transmeton Telegrafi.


“Gjatë realizimit të detyrave policore, sot rreth orës 02:34 në Mitrovicë Veri, njësia për ndërhyrje të shpejtë e policisë kufitare ka vërejtur se në hyrje të fshatit Bajnskë, në urë janë vendosur dy mjetet të rënda kamion (pa targa) dhe hyrja në këtë fshat përmes urës nuk mund të bëhet, pasi e njëjta është bllokuar.

Njësitë e rendit të Stacionit Policor Zveqan, pas pranimit të informacionit i janë përgjigjur rastit dhe janë nisur me tri njësi në drejtim të lokacionit dhe posa kanë mbërri në afërsi të vendit ku është raportuar bllokada, njësitë policore kanë hasur në rezistencë ku nga disa pozicione të ndryshme janë gjuajtur me arsenal armësh të zjarrit, përfshirë këtu edhe me granata dore dhe zollë, ku si pasojë e gjuajtjeve janë qëlluar me armë zjarri dy zyrtarë policorë”, njoftoi Policia.

Të vdekur kanë mbetur edhe tre nga sulmuesit e serb, janë arrestuar dy sulmues dhe katër persona të dyshuar të cilët ishin hasur nën posedim ilegal të radiolidhjeve, e të cilët dyshohet se ndërlidhen me grup terroristë.

Telegrafi do t’iu mbajë të informuar gjatë ditës për të gjitha zhvillimet rreth kësaj ngjarje tragjike. /Telegrafi/

Postet:
Mbylle
24/09/2023 22:15

Hovenier u bashkohet përfaqësuesve institucional të Kosovës, nderon policin e vrarë në veri

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Jeff Hovenier, u është bashkuar përfaqësuesve të institucioneve të Kosovës në ndezjen e qirinjve për nder të policit të rënë heroikisht në detyrë pas një sulmi terrorist në veri.


“Bashkë me përfaqësuesit e institucioneve kosovare dhe komunitetit ndërkombëtar në ceremoninë e ndezjes së qirinjve për nder të rreshterit të Policisë së Kosovës Afrim Bunjaku, i vrarë sot në krye të detyrës”, ka shkruar Hovenier.

Ambasadori amerikan u ka shprehur ngushëllime familjes, miqve dhe kolegëve të policit.

24/09/2023 22:15

Ambasadori Minxhozi ndez qirinj në kujtim të policit të vrarë në veri

Liderë institucional e ambasadorë kanë nderuar sonte figurën e policit Afrim Bunjaku, i cili u vra në detyrë pas një sulmi terrorist ndaj Policisë së Kosovës që ndodhi në veri.


Në mesin e atyre që ndezën qirinj për nderë të policit Bunjaku, ishte edhe Ambasadori i Shqipërisë në Kosovë, Qemal Minxhozi.

Së bashku me të ishte edhe ambasadori amerikan Jeff Hovenier.

Homazhet u bënë para Stacionit Policor Qendër në Prishtinë.

24/09/2023 21:58

Policia: Aksioni në Banjskë vazhdon, arrestohet një tjetër sulmues me uniformë ushtarake

“Si rezultat i përkushtimit dhe angazhimit të njësiteve relevante policore, në kuadër të perimetrit të caktuar të sigurisë është arrestuar edhe sulmuesi i dytë, i cili gjithashtu ka qenë në uniformë ushtarake dhe i armatosur me armë të gjata dhe municion”, njofton Policia e Kosovës në njoftimin e radhës.

Policia njofton se deri më tani sipas informacioneve nga terreni tre sulmues janë vrarë, janë arrestuar dy sulmues dhe katër persona të dyshuar të cilët ishin hasur nën posedim ilegal të radiolidhjeve, e të cilët dyshohet se ndërlidhen me grup terroristë.


“Në orët e vona intensiteti i sulmeve ndaj zyrtarëve policorë ka rënë, por situata e sigurisë ende vazhdon të jetë e tensionuar, përderisa njësitet policore gjatë kontrollit në disa lokacione, objekte banimi dhe në disa automjete që janë përdorur nga grupi terrorist për bllokim të rrugëve, përfshirë automjetet që kanë qenë përreth manastirit në Banjskë, janë gjetur të mbushura përplot me arsenal armësh”, vijon njoftimi i Policisë së Kosovës.

Sipas informacioneve fillestare policia shton se bëhet fjalë për gjetjen e dhjetëra, qindra armëve të llojeve dhe kalibrave të ndryshëm, uniforma dhe pajisje logjistike, përfshirë armë ushtarake të kalibrit të rëndë si granata, zolla, mitralozë, kallashnikov etj. etj.

Policia e Kosovës nën udhëheqjen e prokurorit të Prokurorisë Speciale të Republikës së Kosovës, në bashkë koordinim edhe me EULEX-in dhe KFOR-in, kanë hyrë në objektet përcjellëse të manastirit të Banjskës, për realizim të detyrave zyrtare.

Policia tregon çka gjeti brenda manastirit të Banjskës dhe përreth tij fotot këtu

24/09/2023 20:43

Vuçiq deklarohet rreth zhvillimeve të fundit në veri – vazhdon avazin e vjetër të propagandës serbe ndaj Kosovës

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq është deklaruar rreth zhvillimeve të fundit në veri të Kosovës.

Edhe kësaj radhe, ai ka përdorur aftësitë e tij të propagandës serbe duke u munduar të arsyetojë sulmuesit.


Megjithatë, ai në një moment është treguar “i ndjeshëm”, duke u thënë se i vjen keq për policin e vrarë shqiptar.

“Kjo është një nga ditët më të vështira për vendin tonë, ju kërkoj falje qytetarëve që nuk fola më herët, siç e dini që nga viti 1999 nuk kemi pasur kontroll të drejtpërdrejtë dhe është dashur të hetojmë se çfarë ka ndodhur që të mund t’i tregojmë njerëzve të vërtetën dhe përgatisim terrenin për vendimmarrje”, ka thënë fillimisht presidenti serb, përcjell Telegrafi.

Lajmi i plotë këtu

24/09/2023 19:55

Kurti bën nderime për policin e vrarë: Në betejën për rend dhe ligj, do të ngadhënjejë Republika e Kosovës

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, deklaroi se në betejën e Kosovës për rend dhe ligj, do të ngadhënjejë Republika e pavarur e Kosovës.

Në nderim të policit të rënë sot në krye të detyrës, Afrim Bunjakut, kryeministri i Kosovës, kryetari i Kuvendit, ministra të kabinetit qeveritar, ambasadori amerikan në Kosovë, kanë ndezur qirinj.


Te stacioni policor Qendra gjithashtu janë mbledhur edhe shumë qytetarët, të cilët po ndezin qirinj në shenjë respekti për policin e vrarë.

Kurti më parë i shoqëruar nga drejtori i Policisë së Kosovës, Gazmend Hoxha dhe zëvendësministri i MPB-së, Blerim Gashani, dhe kolegë të të ndjerit, Afrim Bunjaku kanë vizituar familjen e tij për t’i shprehur ngushëllime.

“Pikëllimi është i thellë, dhembja është e madhe, por edhe krenaria është e jashtëzakonshme për guximin dhe sakrificën e Afrimit. Në betejën e Kosovës për rend, ligj dhe kushtetutshmëri, për siguri dhe për paqe, për të drejta dhe liri për të gjithë pa dallim kundër kriminelëve dhe terroristë të mbështetur politikisht, financiarisht, logjistikisht nga Serbia, do te ngadhënjejë Republika e pavarur e Kosovës. Lavdi Afrim Bunjakut dhe të gjithë ne zotohemi që rrugën të cilën ai e ndriti me punën dhe angazhimin, por edhe sakrificën e flijimin, ne do ta vazhdojmë pa kompromis”, deklaroi Kurti./Telegrafi/

24/09/2023 19:53

Sveçla: Aksioni në Banjskë të Zveçanit po vazhdon ende, është gjetur sasi e madhe e armatimit të rëndë

Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla ka thënë se aksioni në Banjskë të Zveçanit po vazhdon ende teksa ka thënë se armët që janë gjetur lidhen me aksionin e Zveçanit që është zhvilluar më herët nga Policia e Kosovës.

Sveçla ka thënë se Policia e Kosovës ka zbuluar një sasi të jashtëzakonshme të armatimit të rëndë.


“Armët janë të llojllojshme, pas hetimeve do ta keni listën e saktë. Ka disa armë që mund të lidhen me aksionin e Zveçanit, me disa armë jemi ndeshur për herë të parë”, ka thënë Sveçla.

Sipas tij, lirisht mund të thuhet se kishte pajisje për qindra sulmues të tjerë.

“Përgatitjet ishin që në mënyrë masive të sulmojnë Policinë e Kosovës dhe institucionet e Kosovës”, ka shtuar Sveçla.

24/09/2023 18:51

Memli Krasniqi viziton policin i cili mbeti i plagosur në fshatin Banjskë të Zveçanit

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Memli Krasniqi, ka bërë të ditur se ka vizituar policin i cili u plagos në sulmin terrorist në mëngjesin e sotëm nga ana e një grupi kriminal serb në fshatin Banjskë të Zveçanit.

“Vizitova policin Alban Rashiti, i cili u plagos në sulmin terrorist të mëngjesit të sotëm, dhe u gëzova që ishte mirë dhe jashtë rrezikut”, ka shkruar Krasniqi.


Tutje ai ka theksuar se “vullneti dhe vendosmëria e tij dhe e kolegëve të tij, për t’i shërbyer vendit dhe uniformës në mbrojtje të sovranitetit dhe integritetit territorial të shtetit tonë, na e konfirmon besimin se Kosova ka ndërtuar institucione të shkëlqyeshme të sigurisë”.

“Mirënjohje e falënderim për Albanin dhe të gjithë pjestarët e policisë tonë, të cilët gjithmonë janë në shërbim të Republikës së Kosovës”, ka përfunduar Krasniqi.

24/09/2023 18:46

Sulmuesi i arrestuar nxirret nga spitali i Mitrovicës, dërgohet në QKUK

Njëri nga sulmuesit është dërguar në spitalin e përgjithshëm të Mitrovicës nën përcjelljen e Policisë së Kosovës.

Por i njëjti më pas u nxor nga aty për t’u nisur drejt Qendrës Klinike universitare të Kosovës.


24/09/2023 18:30

Abdixhiku vizitoi policin e plagosur

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku, ka vizituar Albanin, policin e plagosur sot nga sulmi terrorist në veri.

“Mes dhimbjes së madhe për humbjen e Afrimit, tek ai gjeta dhe forcën e krenarinë për punën profesionale të shokëve të tij, Policisë së Kosovës, në përballje me terroristë. Do të kapërcejmë secilën sfidë. Bashkë për Republikën”, ka shkruar ai në ‘Facebook’.


24/09/2023 18:08

Një i plagosur në veri transportohet me autoambulancë për në spital

Një i plagosur transportohet me autoambulancë për në Spital, ende nuk dihet nëse është zyrtar policor apo sulmues.
24/09/2023 18:02

Kroacia dënon sulmin ndaj Policisë së Kosovës

Ministria e Jashtme e Kroacisë ka reaguar për sulmin në veri.

“Ne dënojmë fuqishëm sulmin e dhunshëm ndaj Policisë së Kosovës këtë mëngjes. Ngushëllimet e sinqerta për familjen e policit të vrarë në detyrë dhe shërim të shpejtë policit të lënduar. Fajtorët duhet të sillen urgjentisht para drejtësisë”, ka thënë MPJ e Kroacisë.


24/09/2023 18:00

Turqia dënon sulmin në veri, bën thirrje për përmbajtje

Ministria e Punëve të Jashtme të Turqisë, ka dënuar sulmin e të dielës në veri të Kosovës, ku si pasojë ka vdekur rreshteri policor Afrim Bunjaku, ndërsa janë lënduar tre policë tjerë.

Po ashtu janë vrarë edhe tre sulmues, ndërsa është arrestuar njëri.


“Për të reduktuar tensionet në rajon dhe për të parandaluar përshkallëzimin, është imperativ që gjitha palët të veprojnë me përmbajtje dhe të frenohen nga dhuna. Dialogu është mënyra e vetme për të arritur paqe të qëndrueshme dhe stabilitet në Kosovë dhe rajon. Si Turqi, ne do të vazhdojmë të përkrahim procesin e dialogut”, thuhet nga MPJ e Turqisë.

24/09/2023 17:47

Deputeti gjerman: Jam kurioz të shoh se çfarë justifikimi do të nxjerrë këtë herë Vuçiqi

“Jam kurioz të shoh se çfarë justifikimi mund të nxjerrë presidenti Vuçiç këtë herë”, ka shkruar deputeti gjerman, Michael Roth.

Kryesuesi i Komitetit për Punë të Jashtme të Parlamentit të Gjermanisë (Bundestag), Michael Roth, teksa ka komentuar sulmin ndaj Policisë së Kosovës në veri të vendit, ka shprehur kureshtjen e tij se çfarë justifikimi ka për të nxjerrë presidenti serb, Aleksandar Vuçiq.


Nëpërmjet një postimi në platformën “X”, Roth ka thënë se dhuna brutale nuk mbaron kurrë.

“Dhuna brutale thjesht nuk mbaron kurrë. Tani ka vdekur një polic kosovar. Bandat serbe me mbështetje të drejtpërdrejtë nga Beogradi ndoshta janë përsëri përgjegjëse për këtë. Jam kurioz të shoh se çfarë justifikimi mund të nxjerrë presidenti Vuçiq këtë herë”, ka shkruar deputeti gjerman.

24/09/2023 17:29

Haradinaj viziton policin e plagosur: Dita e sotme na dëshmon sa me rëndësi është të jemi bashkë të gjithë, si me aleatët ashtu edhe me tanët

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, ka vizituar në QKUK policin e plagosur nga aksioni në parandalimin e sulmit terrorist në fshatin Banjskë të Zveçanit.

Pas vizitës, ai ka deklaruar se është e qartë se ky është një sulm i pastër terrorist.


”Po shihet që është një sulm i pastër terrorist. Dita e sotme në dëshmon sa me rëndësi është të jemi bashkë të gjithë si me aleatët ashtu edhe me tonët.

Nuk mbështesim njeri, por vendin tonë”, u shpreh Haradinaj.

24/09/2023 17:28

Osmani: Terroristët s’na zmbrapsin, por vetëm e forcojnë vendosmërinë tonë

Presidentja Vjosa Osmani ka shprehur solidaritetin e saj me Policinë e Kosovës derisa situata në veri vazhdon të jetë e tensionuar.

“Në misionin fisnik, në mbrojtje të integritetit e sovranitetit të Republikës së Kosovës, jemi të gjithë në krah të Policisë së Kosovës”, ka shkruar Osmani në Facebook.


“Të gjithë bashkë me një mesazh:  Terroristët s’na zmbrapsin, por vetëm e forcojnë vendosmërinë tonë! Faleminderit heronjve tanë në uniformë! Kosova është e përjetshme!”, ka shkruar tutje Osmani.

24/09/2023 16:46

MPJ-ja e Austrisë për zhvillimet në veri: Autorët të sillen para drejtësisë

Ministria e Jashtme e Austrisë ka dënuar sulmin në veri të Kosovës ku u vra një polic dhe u plagosen dy të tjerë.

Përmes një postimi në platformën X ka deklaruar se dhuna duhet të ndalet menjëherë dhe autorët e sulmit duhet të sillen para drejtësisë.


“Fuqishëm e dënojmë sulmin ndaj zyrtarëve policorë në veri të Kosovës. Dhuna duhet të ndalet menjëherë dhe autorët e sulmit duhet të sillen para drejtësisë”, thuhet në njoftim.

24/09/2023 16:35

Rashiq: Sulmuesit janë të armatosur mirë dhe të organizuar – policia i thërret me megafon, por nga ana tjetër nuk ka përgjigje

Ministri në Qeverinë e Kosovës, Nenad Rashiq, ka thënë për mediat serbe se situata rreth manastirit të Banjskës është ende dramatike dhe se nuk ka shenja se do të qetësohet shpejt.

Sipas informacioneve të tij, shkruan Nova.rs, përcjell Telegrafi, një pjesë e sulmuesve kanë hyrë në manastir, ndërsa policia i ka bërë thirrje me megafon që të dorëzohen.

Siç thuhet më tej, bazuar në burime nga policia, sulmuesit janë të organizuar mirë dhe dyshohet se janë të armatosur me armë të rënda, armë dhe mortaja.


Sipas informacioneve të tij, ende nuk dihet kush janë sulmuesit.

“Situata është dramatike. Jam dëgjuar disa herë me (Xhelal) Sveçlën, ministrin e Policisë. Së fundmi ka dalë lajmi se në atë përleshje kanë mbetur të vrarë disa persona. Mëngjesin e sotëm policia u ka dërguar kërkesë për dorëzim, por nuk ka asnjë komunikim apo kontakt mes dy palëve. Policia thërret me megafon sulmuesit, por nga ana tjetër nuk ka përgjigje. Situata rreth manastirit në fshatin Banjskë është ende dramatike, nuk ka shenja se do të qetësohet së shpejti. Tani për tani është qetësi”, citohet të ketë thënë Rashiq.

Lajmi i plotë këtu

24/09/2023 16:30

OSBE: Autorët e krimeve të neveritshme të sillen para drejtësisë

Kreu i misionit të OSBE-së në Kosovë, ambasadori Michael Davenport, ka dënuar në termat më të ashpër të mundshëm sulmin brutal të mëngjesit të sotëm mbi Policinë e Kosovës, në të cilin një polic mbeti i vrarë dhe një tjetër u plagos gjatë detyrës në afërsi të Banjskës.

Ai ka kërkuar që autorët e këtyre krimeve të neveritshme duhet të sillen menjëherë para drejtësisë.


“Dënoj në termat më të ashpër të mundshëm sulmin brutal të mëngjesit të sotëm në Policinë e Kosovës, në të cilin një polic mbeti i vrarë dhe një tjetër u plagos gjatë detyrës në afërsi të Banjskës. Ngushëllime të përzemërta familjes dhe kolegëve të oficerit. Autorët e këtyre krimeve të neveritshme duhet të sillen menjëherë para drejtësisë. Paqja duhet të rivendoset dhe dialogu në interes të të gjitha komuniteteve duhet të vazhdojë”, ka shkruar Michael Davenport./Telegrafi/

24/09/2023 16:22

Gjermania dënon ashpër sulmin ndaj Policisë së Kosovës: Grupet e paligjshme të ndalojnë rrezikimin e jetëve

Ministria e Jashtme e Gjermanisë ka dënuar ashpër sulmin ndaj policisë së Kosovës në veri.

“Ne dënojmë sulmin e tmerrshëm ndaj Policisë së Kosovës në termat më të ashpër të mundshëm. Mendimet tona janë me familjen e oficerit të vrarë dhe të plagosurit rëndë”, ka shkruar në platformën X, ministria e Jashtme e Gjermanisë.


“Grupet e armatosura të paligjshme duhet të ndalojnë rrezikimin e jetëve. Autorët duhet të mbajnë përgjegjësi”, ka njoftuar tutje ministria e Jashtme e Gjermanisë.

Në njoftim poashtu thuhet se i dërguari special Manuel Sarrazin do të udhëtojë sot në Kosovë./Telegrafi/

24/09/2023 15:45

“Të vdesësh për atdhe është sikur të rilindësh përsëri”, në Prishtinë vendoset një baner për policin e vrarë në veri

Një polic i Policisë së Kosovës është vrarë mëngjesin e sotëm në veri.


Polici Afrim Bunjaku u vra derisa ishte në krye të detyrës së tij, ai u vra nga grupe kriminale në orët e hershme të mëngjesit.

Pas vrasjes së tij, disa qytetarë kanë vendosur disa banerë në Prishtinë ku shkruhet “Të vdesësh për atdhe është sikur të rilindësh përsëri”.