Supë e shëndetshme për fëmijë dhe të rritur! 

Përbërësit:

▪ 500 g panxhar të kuq,
▪ ¼ e një selinoje,
▪ 2 karota,
▪ 1 qepë,
▪ Sipas shijes, qimon (Cuminimcyminum) të bluar,
▪ 1 lugë të vogël vaj ulliri,
▪ 2 mollë të tharta të vogla,
▪ 1 l ujë të ngrohtë,
▪ 1 lugë uthull molle,
▪ 4 lugë të vogla rrikë.

Përgatitja:

Perimet pastroni dhe pritni në pjesë paksa të mëdha, nxeheni vajin, shtoni perime dhe qimonin, përzieni, qitni ujin e nxehtë, mbulojeni me kapak dhe zieni derisa perimet të zbuten.

Para përfundimit të zierjes shtoni pjesët e prera të mollës së prerë (të paqëruar), tenxheren hiqeni nga zjarri dhe përzieni me mikser, shtoni ujin e mbetur dhe qitni supës djathin, rrikën, kripën dhe piperin.

Reklama
Reklama

Shërbejeni në një mënyrë paksa të veçantë në gota apo në mënyrë klasike.

Ju bëftë mirë, – transmeton Telegrafi.