LAJMI I FUNDIT:

Supë me bizele dhe nenexhik: Një shije freskie që gjallëron të gjithë trupin!

Supë me bizele dhe nenexhik: Një shije freskie që gjallëron të gjithë trupin!
Foto: Shutterstock

Vaktet më të lehta, të gatshme për vetëm 30 minuta janë gjithçka që ju nevojitet për të qenë plot energji dhe më të gatshëm për sfidat e përditshme

Përbërësit:

– 1 lugë gjelle vaj ulliri;
– 3 presh, të copëtuar imët;
– 2 kërcej selino;
– 2 thelpinj hudhre, të grirë;
– 6 gota bizele të freskëta;
– 4 gota supë pule (uji mishi);
– majdanoz,
– mentë (nenexhik);
– kopër;
– ¼ e gotës salcë kosi për zierje;
– kripë;
– piper.

Përgatitja:

Në një tenxhere të madhe, ngrohni vajin e ullirit në një temperaturë mesatare. Shtoni presh dhe selino.

Ziejini derisa të zbuten, rreth 5 minuta. Shtoni hudhër dhe përziejeni ngadalë. Pastaj shtoni bizele, supë dhe gatuajini në zjarr të ngadaltë për rreth 20 minuta. Në fund, shtoni nenexhik, majdanoz dhe kopër.

Hiqeni nga zjarri dhe lëreni të qëndrojë për rreth 5 minuta.

Kalojeni në blender dhe përziejeni derisa tretja të bëhet e lëmuar. Pastaj shtoni salcë kosi, dhe qitni kripë dhe piper.

Kur ta shërbeni, shtoni disa pika të tjera vaj ulliri, dhe zbukurojeni.

Shijojeni – transmeton Telegrafi.

Në trend Kuzhina

Më shumë
Kuzhinieri më i famshëm grek zbulon recetën origjinale për përgatitjen e salcës tzatziki

Kuzhinieri më i famshëm grek zbulon recetën origjinale për përgatitjen e salcës tzatziki

Salca
Musaka me makarona: Drekë e shpejtë kur nuk dëshironi të zieni gjellë!

Musaka me makarona: Drekë e shpejtë kur nuk dëshironi të zieni gjellë!

Pjata kryesore
Mish i bardhë i pulës i fërguar shpejt në mënyrën tajlandeze

Mish i bardhë i pulës i fërguar shpejt në mënyrën tajlandeze

Kuzhina e huaj
Makarona me mish toni për drekë apo darkë të shpejtë

Makarona me mish toni për drekë apo darkë të shpejtë

Pjata kryesore
Peshk me qiqra (leblebi) dhe domate

Peshk me qiqra (leblebi) dhe domate

Pjata speciale
Kafjall i shkëlqyeshëm për fëmijën: Omëletë italiane

Kafjall i shkëlqyeshëm për fëmijën: Omëletë italiane

Për fëmijë
Kalo në kategori