Shkruajeni këtë recetë!

Gjatë ditëve të dimrit këtë supë përgatiteni së paku një herë në javë dhe mos u brengosni për shëndetin, transmeton Telegrafi.

Nevojiten:

– 1 hudhër; 1 qepë;
– 1 – 2 katrorë për supë,
– ujë sipas nevojës;
– 1 lugë miell;
– 100 ml verë e bardhë;
– 200 ml ajkë të thartë,
– kripë;
– vaj ulliri;
– 3 tosta.

Përgatitja:

Qiteni katrorin e supës në ujë, bëjeni ujë mishi. Priteni qepën imët dhe fërgojeni në vaj ulliri.

Shtypeni hudhrën. Fërgojeni me qepën dhe shtoni miellin. Shtoni verën e bardhë, pastaj qiteni ujin e mishit.

Zieni 15 – 20 minuta, pastaj me mikser në formë shkopi imtësoni perimet.

Shtoni ajkën, pastaj shtoni kripën dhe piperin.

Dhe në fund bëni tostin dhe katrorët e bukës qitni në supë.

Ju bëftë mirë! /Telegrafi/