Nëse nuk e keni bërë tashmë, do të bëheni e afërt me një aksesor të ri dhe thelbësor: maskën tuaj të fytyrës.

Tani që qeveria i ka bërë ato të detyrueshme në transportin publik dhe në rrugë do të rekomandohet si masa paraprake, transmeton Telegrafi.

Por, pavarësisht se ofrojnë një mbrojtje të parë thelbësore kundër baktereve të ajrit, ato vijnë me problemet e tyre. Reagime nga punëtorët e vijës së përparme dhe njerëzit e tjerë në vendet e tjera që kanë veshur maska ​​për fytyrën gjatë mbylljes, është se përdorimi i përsëritur mund të shkaktojë plasaritje të padëshiruar të lëkurës. Ne kemi parë madje edhe krijimin e një termi të ri: ‘maskne’, ku veshja me maska ​​për fytyrën ka çuar në një rritje të çarjeve të akneve dhe probleme të tjera.

Ja disa mënyra se si të parandaloni dhe shëroni maskne-t (maskë + akne):

Blini llojin e duhur të maskës

“Kur zgjedh një maskë, duhet të shpenzoni pak më shumë për të siguruar që është një përshtatje e mirë. Sigurohuni që është mjaft e madhe për të mbuluar fytyrën dhe ofron llojin e duhur të pëlhurës e cila është e butë në lëkurë dhe jo irrituese “, thotë Lucy specialiste e lëkurës dhe themeluese e klinikës Laser Skin Laser në Londër.” Unë gjithashtu do t’ju këshilloja të blini më shumë, gjë e cila do t’ju lejojë të ndërroni maskën në mënyrë që të keni për të veshur çdo ditë maskë të pastër ndërsa tjetra është në larje. Kjo jo vetëm që do t’ju ndalojë të kapni Covid-19 por sigurisht që do ta mbani lëkurën tuaj të pastër dhe pa asnjë baktere të padëshiruar. Zgjedhin pëlhura natyrale të tilla si pambuku ose mëndafshi të larë pasi këto lloj pëlhure do të zvogëlojnë fërkimin e maskës në fytyrën tuaj e cila duhet të ndihmojë për të parandaluar çdo acarim nga fërkimi”.

Mbajeni maskën tuaj të pastër

“Mbajtja e pastër e maskës tuaj është e domosdoshme për të siguruar që ju po e mbani lëkurën tuaj të pastër dhe të lirë nga çdo baktere e dëmshme që mund t’ju shkaktojë shpërthim”, thotë Lucy. “Për më tepër, ajri nga frymëmarrja në një hapësirë ​​të mbyllur do të ndërtohet nën maskë dhe do të fillojë të mbyt lëkurën. Kjo e përzier me djersitje dhe periudha të gjata të veshjes së maskës do të veprojë si një terren për bakteret që çojnë në çarje dhe bllokime të mundshme, kështu që është shumë e rëndësishme për tu siguruar që ju të hiqni maskën kur nuk jeni në rrezik për të lejuar që lëkura të marrë frymë dhe për të marrë pak ajër në maskë, “thotë ajo”. Unë gjithashtu do të këshilloja që makina të lajë maskën tuaj pas çdo përdorimi në një ambient të nxehtë me një pastrues të mirë, dhe siç u përmend më parë do t’ju këshilloja të blini disa maska, në mënyrë që t’i ndërroni ato.

Vishni maskën vetëm kur të keni nevojë

Vishni maskën vetëm kur të keni nevojë. Përveç kësaj, sigurohuni që të hiqni maskën tuaj sa më shumë që të jetë e mundur për të lejuar që lëkura juaj të marrë frymë dhe të siguroheni që maskë juaj të mos bëhet shumë e djersitur, “thotë Lucy”. Pasi të keni hequr maskën, vendoseni në një vend të sigurt larg nga kudo që mund të mblidhte baktere. Mbase futeni në një qese materiale ose çantë për siguri”. /Telegrafi/