LAJMI I FUNDIT:

EULEX-i bllokoi konvojin me ndihma ruse

EULEX-i bllokoi konvojin me ndihma ruse

Konvoji rus me ndihma për serbë të veriut në Mitrovicë është ndaluar nga EULEX -i në vendkalimin kufitar në Jarinjë.


Ndalimi është bëri pasi EULEX ka kërkuar përcjellje të këtij konvoji deri në Mitrovicë.

Reklama

Pas këtij ndalimi, serbët në urën e Zveçanit kanë bllokuar 10 xhipa të EULEX-it me 22 pjesëtarë të misionit të cilët, sipas vendimit të shefit ë EUELX-irt Xavier Bout de Marhnac është dashur ta siguronin konvojin.

Në përcjellje të konvojit me ndihma ruse është edhe ambasadori rus në Beograd Aleksandër Konuzin, njofton Koha.

EULEX nuk lejon kalimin e konvojit deri sa të arrijnë forcat e tij të sigurisë, ndërsa serbët nuk lejojnë këto forca derisa të arrijë konvoji rus. /Telegrafi/


Në trend Lajme

Më shumë
Disa qytetarë serbë protestojnë, të tjerët kryejnë shërbime në komunat në veri

Disa qytetarë serbë protestojnë, të tjerët kryejnë shërbime në komunat në veri

Elfije Boletini
Vizita e emisarëve në Kosovë, propozimi i Ramës për draft Asociacionin dhe reagimi i Qeverisë së Kosovës – top lajmet e javës

Vizita e emisarëve në Kosovë, propozimi i Ramës për draft Asociacionin dhe reagimi i Qeverisë së Kosovës – top lajmet e javës

Besnike Salihu
Lirohet drejtori i Shtëpisë së kulturës në Bujanoc, Jetmir Ismaili

Lirohet drejtori i Shtëpisë së kulturës në Bujanoc, Jetmir Ismaili

Lugina
Besnikërisht rreth Lidhjes së Prizrenit, Kurti: Bashkë me aleatët mund të avancojmë në rrugën për forcimin politik Kosovë-Shqipëri

Besnikërisht rreth Lidhjes së Prizrenit, Kurti: Bashkë me aleatët mund të avancojmë në rrugën për forcimin politik Kosovë-Shqipëri

Lajme
​Mocioni i mosbesimit, konsiderohet i pamundshëm rrëzimi i Kurtit

​Mocioni i mosbesimit, konsiderohet i pamundshëm rrëzimi i Kurtit

Lajme
Lutfiu: Në Serbi thirrje që shqiptarët të largohen nga komunat në Luginë

Lutfiu: Në Serbi thirrje që shqiptarët të largohen nga komunat në Luginë

Lugina
Kalo në kategori