LAJMI I FUNDIT:

Demokratët paraqesin pamjet dramatike, “të papara deri më tani” – si prova në gjyqin ndaj ish-presidentit Trump

Demokratët paraqesin pamjet dramatike, “të papara deri më tani” – si prova në gjyqin ndaj ish-presidentit Trump

Demokratët kanë zbuluar regjistrime të reja të sulmit të turmës në Capitol të SHBA-së muajin e kaluar ndërsa ata paraqitën “dëshmitë” e tyre të mërkurën në gjyqin e dytë historik të fajësimit të Donald Trump.

Reklama

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, ata treguan pamje për të cilat ata thanë se tregonin se ish presidenti ishte “veçmas përgjegjës” për sulmin vdekjeprurës.

Senatorët, të ulur si juristë në dhomën që ishte skena e pushtimit më 6 janar, shikuan në heshtje ndërsa videot e sigurisë krijuan një pamje më të plotë të pasdites.

Siç thuhet më tej, skenat dramatike treguan trazirat që përshkonin sallat e Kongresit, duke kërkuar zëvendëspresidentin e atëhershëm Mike Pence dhe kryetaren e Dhomës, Nancy Pelosi.

Anëtarët e grupeve ekstremiste të ekstremit të djathtë ishin ndër të parët që hynë në Kapitol, disa prej të cilëve ishin edhe të armatosur.

Në pamjet e sigurisë të pa publikuara më parë, Pence, i cili kishte qenë duke kryesuar një seancë për të vërtetuar fitoren e Biden dhe familja e tij u panë duke u evakuuar nga një dhomë pranë dhomës së Senatit, gati 15 minuta pasi protestuesit u futën në Kapitolin.

Thirrjet “të varet për Mike Pence” jehuan nëpër ndërtesë, ndërsa jashtë të tjerave ndërtuan një trekëmbësh të improvizuar.

Në një moment, turma erdhi rreth 100 metra nga dhoma ku ishte strehuar Pence, thanë menaxherët. /Telegrafi/