Me rastin e 45 vjetorit të Golf GTI sportiv, Volkswagen ka përgatitur një edicion të veçantë për të shënuar siç duhet shfaqjen e Golf I GTI origjinal në tregun evropian në 1976.

Golf GTI Clubsport 45 ka një pamje të mrekullueshme, me një spoiler fantastik, dhe ka një çati të zezë dhe spoiler të kulmit të pasmë, dritat LED matricë, rrota të zeza aliazh 19-inç Scottsdale me një shirit të kuq, pragje më të mëdha, dekor anësor me numrin “45”, parakolp të prerë të pasmë, tuba të errët të shkarkimit dhe shumë veçori të tjera, transmeton Telegrafi.

Gjithashtu, sediljet sportive me mbishkrim GTI dhe timonin me logon “45”.

Golf GTI Clubsport 45 është mundësuar nga një benzinë ​​turbo 2.0 litërshe me 300 kuaj fuqi dhe 400Nm, e shoqëruar me një transmetim me shpejtësi të dyfishtë DSG me 7 shpejtësi dhe me fuqinë e rrotave të përparme.

Përshpejtimi në 100 km / orë zgjat më pak se 6.0 sekonda, dhe shpejtësia e lëvizjes 250 km / orë.

Shitjet e Golf GTI Clubsport 45 në Evropë fillojnë në 1 mars, me një çmim prej 47,790 euro në Gjermani. /Telegrafi/