LAJMI I FUNDIT:

Amnezia menstruale: A vuani nga humbja e kujtesës së shkaktuar nga menstruacionet?

Amnezia menstruale: A vuani nga humbja e kujtesës së shkaktuar nga menstruacionet?

Ju nuk keni filluar të plakeni para kohe, as nuk jeni tashmë e moshuar, as e humbur

Reklama

Përfundimisht tani ka një provë se, si gjithmonë, nëna natyrë është fajtore për gjithçka.

Hulumtimet e kryera në Universitetin Concordia, kanë zbuluar se gratë shpesh kanë probleme me kujtesën dhe përqendrimin në faza të caktuara të ciklit menstrual, shkruan Cosmopolitan, përcjell Telegrafi.

Hulumtimet kanë treguar se nivelet e larta të estrogjenit, të cilat janë më të lartat në kohën e ovulimit, prishin përqendrimin tonë dhe na tërheqin vëmendjen nga ajo që po bëjmë në një kohë të caktuar.

Megjithëse shkencëtarët nuk kanë qenë në gjendje të gjejnë një arsye përse kjo është kështu.

Fakti është se falë këtij hulumtimi, ju tani keni zyrtarisht një justifikim kur dikush ju akuzon se jeni e pakujdesshme, harrestare, e hutuar ose thjesht e marrë…

Sigurisht, për aq kohë sa kjo është dy javë përpara ciklit tuaj të ardhshëm.

/Telegrafi/

Në trend Femra

Më shumë
Fustanet valëvitëse për çdo ditë: 10 kombinimet që do të vishni nga mëngjesi në mbrëmje

Fustanet valëvitëse për çdo ditë: 10 kombinimet që do të vishni nga mëngjesi në mbrëmje

Keshilla Modë
Konfuzioni i pasarelave: Pamja e ngjashme me Bella Hadid shkaktoi bujë në industrinë e modës

Konfuzioni i pasarelave: Pamja e ngjashme me Bella Hadid shkaktoi bujë në industrinë e modës

Moda
Kendall futi pardesynë poshtë fundit dhe në fakt duket mirë!

Kendall futi pardesynë poshtë fundit dhe në fakt duket mirë!

Moda
Syzet e mëdha të zeza që i duam: Zgjidhni ndër pesë variante stilesh

Syzet e mëdha të zeza që i duam: Zgjidhni ndër pesë variante stilesh

Aksesorë
Java e 11-të e shtatzënisë: Bebja juaj mund të gogësijë, të thithë dhe të gëlltisë në mitër, kurse ju përgatiteni për urth

Java e 11-të e shtatzënisë: Bebja juaj mund të gogësijë, të thithë dhe të gëlltisë në mitër, kurse ju përgatiteni për urth

Shtatzëna
Qindra emra shqiptarë dhe ilirë për fëmijën tuaj

Qindra emra shqiptarë dhe ilirë për fëmijën tuaj

Bebja këtu
Kalo në kategori