LAJMI I FUNDIT:

Supë me kocka: Për shkak të një gabimi, vitaminat dhe mineralet humbasin

Supë me kocka: Për shkak të një gabimi, vitaminat dhe mineralet humbasin
shutterstock

Kjo është mënyra e duhur e përgatitjes

Reklama

Supa me kocka, veçanërisht të mishit të viçit, konsiderohet pothuajse një ilaç dhe një dietë e bazuar në të është veçanërisht e efektshme.

Kultura të ndryshme në mbarë botën e kanë bërë atë për mijëra vjet. Ajo që është veçanërisht e rëndësishme është që ta përgatisni në mënyrën e duhur për t’i shfrytëzuar të gjithë lëndët ushqyese, transmeton Telegrafi.

Gatuani për të paktën tri orë

Për këtë supë ju nevojiten kocka, mishit viçi, i cili zakonisht hahet më vonë me pure patatesh dhe salcë domatesh ose kopër, një qepë e kuqe, disa thelpinj hudhre, karota, majdanoz, selino, kokrra piperi, kripë dhe një lugë uthull që do të nxjerrë më të mirën nga kockat. Sipas dëshirës mund t’i shtohen bizele, rrënjë lakre, presh dhe patate.

Është e rëndësishme të vendosni kockat dhe mishin në ujë të ftohtë dhe t’i zieni. Kur në sipërfaqe krijohet shkumë, fshijeni me lugë, përndryshe do ta bëjë supën të turbullt.

Qepën e kuqe për shije më të mirë e skuqim shkurt. Shumë njerëz e bëjnë këtë duke e prerë në gjysmë, duke e vendosur në folie alumini dhe më pas direkt në një shporet elektrik.

Për një shije më intensive, vetë kockat mund të piqen fillimisht në furrë.

Pasi supa të pushojë së shkumëzuari, shtoni qepë të kuqe dhe hudhër, piper kokrrat, kripë dhe një lugë uthull. Për të parandaluar zierjen e tepërt, shtoni perimet me rrënjë dhe perimet e tjera pak më vonë, të paktën një orë e gjysmë para se supa të jetë gati.

E gatuajmë në zjarr të ulët, të mbuluar.

Siç thamë, supa gatuhet për të paktën tre orë, pas së cilës ju hiqni kockat, mishin dhe perimet. Asnjëherë mos gatuani supë në temperaturën më të lartë. Është më mirë ta ziejmë më gjatë në zjarr më të butë, sepse në këtë mënyrë përbërësit e tij nuk zihen shumë dhe vitaminat dhe mineralet shkatërrohen. Kullojeni dhe gatuajini përbërësit sipas dëshirës.

Megjithatë, sa më gjatë të jetë gatuar, aq më ushqyes është. Kockat janë të pasura me kalcium, magnez, kalium, fosfor, hekur dhe përmbajnë proteinën kolagjen, e cila kur gatuhet kthehet në xhelatinë, e cila përmban aminoacide të rëndësishme.

profimedia

Zgjidhni kockat e duhura

Është pikërisht xhelatina që e bën këtë pjatë jashtëzakonisht ushqyese. Ajo përmban glutaminë, një aminoacid që ndihmon në mirëmbajtjen e mukozës së zorrëve, e cila për pasojë ndikon në sistemin imunitar. Zorrët janë vendi kryesor i përthithjes së lëndëve ushqyese dhe, siç thuhet shpesh, linja e parë e mbrojtjes në sistemin tonë imunitar.

Gjithashtu, kolagjeni ka një efekt pozitiv në lëkurë dhe nyje.

Prandaj kur zgjidhni kockat, është e rëndësishme që ato të jenë të larmishme, jo vetëm të “bardha”, me palcë dhe yndyrë në mes, sepse do të turbullojnë supën. Përdorni ato me pak mish, të tilla si kockat e qafës së viçit me shumë ind lidhës, të cilat kanë kolagjen në çdo nyje. Gjithmonë kërkoni të merrni eshtra nga mishshitësit vendas, veçanërisht ata të rritur në kullota.

Ju bëftë mirë. /Telegrafi/