Analistë e tifozë të shokuar nga “veprimi më idiotesk i një gjyqtari në një finale të madhe”

Tifozët kanë vërshuar Twitterin për të thënë fjalën e tyre pasi një penallti e diskutueshme pa Argjentinën të kalonte në epërsi në finalen e Kampionatit Botëror ndaj Francës.

Angel Di Maria i fitoi skuadrës së tij një penallti në fillim të pjesës së parë të finales së turneut, pasi u duk se u rrëzua nga francezi Ousmane Dembele në minutën e 22-të, përpara se anësori i Barcelonës të zëvendësohej para pjesës së parë.

Lionel Messi e mori përgjegjësinë që ta ekzekutonte atë, duke e dërguar portierin francez Hugo Lloris në anën e gabuar për t’i dhënë Albiceleste një epërsi të hershme 1-0, dhe Di Maria më pas shtoi një të dytë me atë që ishte një nga golat më të mirë në finale të Botërorit.

Joe Barton nuk u pajtua shpejt, duke thënë: “Asnjëherë, kjo nuk është penallti”.

Dhe Piers Morgan ishte dakord, duke pretenduar: “Kjo nuk ishte një penallti”.

Mendimet e tyre përmbledhën konsensusin e përgjithshëm të atyre që shikonin, megjithëse disa fansa shkuan një hap më tej.

Një shikues tha se penalltia ishte përtej çdo gjëje që kishin parë më parë, duke thënë: “Kjo është një nga gjërat më budallaqe që kam parë në një finale të madhe”.

Për disa tifozë, dhënia e penalltisë në finale ishte vetëm e fundit e një rryme penalltish të dhëna për Argjentinën.

Një tifoz shkroi: “Në fakt qesharake në këtë pikë kur bëhet fjalë për Argjentinën dhe penalltitë. Nuk kam parë kurrë diçka të tillë më parë”.

Një tjetër shtoi: “Nuk ka asnjë mënyrë që të jetë penallti, por nuk jam i befasuar që ia dhanë Argjentinës. Të gjithë e dinim se si do të shkonte kjo lojë para se të fillonte”.

Dhe një i treti pohoi: “Sa penallti janë akorduar Argjentina në këtë Botëror. Vendim qesharak”.

Një i katërti përfundoi: “Nëse jo për penalltitë e dyshimta të dhëna për të gjithë gjatë turneut, nuk ka asnjë mënyrë që ata (Argjentina) të fitojnë”.

Për të tjerët ishte dëshmi e një përpjekjeje nga FIFA për t’i dhënë Messit mundësi të tjera për të shënuar. /Telegrafi/

Ronaldo kërkon nga drejtuesit e Al Nassr t’i bëjnë yllit të Man Cityt një ofertë prej një milionë eurosh në javë

Traore dhe Walker u përfshinë në një duel shpejtësie dhe aty kishte një fitues të qartë

Mysafirëve në

Mysafirëve në "daljen e parë publike në 11 vjet" të Michael Schumacher iu dha një rregull i rreptë për t'u ndjekur