Alpha Motor Corporation vazhdon të punojë në produkte të reja, dhe më i fundit u zbulua në Auto Show në Los Angeles.

Është një model Saga, një version sedan i Ace coupe, dhe rezultati është një dizajn i njohur me një vijë çatie të pjerrët, një vijë më të spikatur të shpatullave, harqe të rrotave dhe priza dyersh.

Pavarësisht nga personalitetet, ka gjithashtu një sërë dallimesh pasi Saga ka një pamje unike me katër dritat, si dhe parakolpët më masivë, dritat e pasme të rrumbullakëta dhe një spoiler të pasmë prej karboni.

Sedani është mbi 4 metra i gjatë, afër 2 metra i gjerë dhe rreth 1.5 metra i lartë, dhe këto dimensione korrespondojnë me BMW 3 Series, por është pak më i gjerë.

Brendësia mund të strehojë deri në pesë pasagjerë, përpara shoferit është një grup pajisjesh digjitale të  vendosura pas timonit, dhe vetura është e pajisur edhe me një sistem infotaintemnt “lundrues”.

Modeli do të ofrohet me fuqi në rrota të pasme dhe me të katër rrotat, dhe shpejtësinë nga 0 në 100 km/h e arrin për rreth gjashtë sekonda dhe arrin një maksimum prej 200 km/h.

Gama është rreth 483 km falë baterisë 85 kWh. Gjatë karikimit, bateria ngarkohet në 80 për qind në një orë.

Çmimi bazë do të jetë midis 40,000 dhe 50,000 dollarë dhe kompania aktualisht po pranon rezervime. Nuk dihet ende se kur modeli do të dalë në treg. /Telegrafi/