LAJMI I FUNDIT:

A e dini se gjimnastika e fytyrës mund t’ju bëjë më të moshuar? Këtu është problemi dhe çfarë po bëni gabim

A e dini se gjimnastika e fytyrës mund t’ju bëjë më të moshuar? Këtu është problemi dhe çfarë po bëni gabim

Shumë dama si metodë kundër plakjes aplikojnë fitnesin e popullarizuar për fytyrë apo gjimnastikën e fytyrës

Rezulton që ushtrimet për fytyrë mund të sjellin jo vetëm dobi, por edhe dëm. Shprehjet e tepruara aktive të fytyrës mund vetëm të përshpejtojnë procesin e plakjes.

Tekefundit, vetë shtresa e muskujve të fytyrës është shumë e hollë, mirëpo midis tyre dhe kockave të fytyrës të pjesës së kafkës ekziston një shtresë e thellë dhjami, i cili u ndihmon muskujve të mos bien.

Vëllimi i tyre nuk varet nga ajo a jemi më të shëndoshë apo më të hajthëm, dhe me kalimin e kohës ka tendencë që të konsumohen, transmeton Telegrafi.

Shprehjet aktive të fytyrës i kontribuojnë këtij procesi. Për këtë shkak, me tëhollimin e kësaj shtrese, muskujt fillojnë të bien. Prandaj, fitnesi i fytyrës nuk është aq i rrezikshëm siç duket. Mund të shkaktojë shfaqjen e rrudhave nazolabiale dhe të brazdave nazolakrimale, nëse merreni me ushtrime për pjesën e mesme të fytyrës.

Reklama

Në përgjithësi, mund të themi se popullariteti i fitnesit të fytyrës është akoma më shumë marketing sesa një teknikë e vërtetë kundër plakjes…

Por gjimnastika për fytyrën ka edhe avantazhet e saj. Sipas Dr. I.Patrin, stërvitja do të ndihmojë në shpërndarjen e limfës, e cila është e dobishme për llojet e fytyrës edematoze – të ënjtur. Ato gjithashtu mund t’ju ndihmojnë të mësoni të kontrolloni shprehjet tuaja të fytyrës. Por ushtrimet duhet të zgjidhen me shumë kujdes dhe me qëllim.

Në përgjithësi, mund të themi se popullariteti i fitnesit të fytyrës është akoma më shumë marketing sesa një teknikë e vërtetë kundër plakjes. Para së gjithash, pamja e re është për shkak të gjendjes së kockave dhe indeve të fytyrës, si dhe niveleve gjenetike dhe hormonale.

Reklama

Kjo është arsyeja pse për momentin mënyra më e mirë për të mbajtur një pamje të freskët për më gjatë është të monitoroni shëndetin tuaj, të trajtoni sëmundjet kronike në kohë, të hani siç duhet, të mbani një rutinë të përditshme dhe të bëni mjaftueshëm aktivitet fizik. Nuk ka sekrete në këtë, por metodat e mrekullueshme për ruajtjen e rinisë nuk janë gjetur ende. /Telegrafi/

Në trend Femra

Më shumë
Nuk shkon askund pa sixhade faljesh dhe nuk e heq kurrë hixhabin: Si u bë autoritet manekinia Halima Aden

Nuk shkon askund pa sixhade faljesh dhe nuk e heq kurrë hixhabin: Si u bë autoritet manekinia Halima Aden

Psikoprofil
Stili i fshehur luksoz i Gwyneth Paltrow dominon edhe në sallën e gjyqit

Stili i fshehur luksoz i Gwyneth Paltrow dominon edhe në sallën e gjyqit

Moda
Çfarë duan meshkujt në shtrat?

Çfarë duan meshkujt në shtrat?

Në çift
Vlora dhe Kaltrina Neziri shfaqen sukseshëm në Javen e Modës në Paris

Vlora dhe Kaltrina Neziri shfaqen sukseshëm në Javen e Modës në Paris

Femra
Përkundër kritikave për fushatën e fundit, Heidi Klum ka pozuar sërish bashkë me vajzën me të brendshme

Përkundër kritikave për fushatën e fundit, Heidi Klum ka pozuar sërish bashkë me vajzën me të brendshme

Femra
Letizia e Spanjës është kaq elegante me një veshje të ricikluar nga Hugo Boss

Letizia e Spanjës është kaq elegante me një veshje të ricikluar nga Hugo Boss

Moda
Kalo në kategori