Chelsea vazhdon serinë e fitoreve, mposht Southamptonin (Video)

Chelsea ka shënuar fitore të mëdha në udhëtim te Southamptoni.

Skuadra e drejtuar nga Antonio Conte ka vazhduar serinë prej katër fitoreve në Ligën Premier, duke fituar 2-0 në udhëtim.

‘Blutë’ e Londrës e kanë nisur si është më së miri takimin, duke shënuar gol qysh në minutën e gjashtë me anë të Eden Hazard, i cili shënoi një gol të bukur pas asistimit nga Victor Moses.

hazard
Hazard duke festuar golin e parë të Chelseat

Në vazhdimin e pjesës së parë, vendasit ishin më të mirë duke provuan më shumë të barazojnë dhe duke e endur lojën, por pa sukses, pasi këtë ia mohoi portieri, Thibaut Curtouis, dhe kështu skuadrat shkuan në pushim me rezultat 1-0.

Pjesa e dytë e ndeshjes ishte më e baraspeshuar, por përsëri ishin mysafirët ata që gjetën rrugën e rrjetës.

Kësaj radhe ishte sulmuesi spanjoll, Diego Costa, i cili shënoi një gol të bukur nga distanca, pas asistimit të Eden Hazard në minutën e 55-të.

diego-costa
Grinta e Diego Costas pas golit të shënuar

Në vazhdim të pjesës së dytë, të dy skuadrat patën disa raste tjera për të shënuar gol, por që nuk arritën asnjëra dhe kështu ndeshja përfundoi me fitoren e Chelseat me rezultat 2-0.

Pas kësaj fitore, Chelsea forcën pozitën e katërt me 22 pikë apo vetëm një pikë më pas se tri vendet e parë, Southamptoni e sheh veten në vendin e nëntë me gjithsej 13 pikë, ndërsa në xhiron tjetër, ‘Blutë’ e presin në shtëpi Evertonin, ndërsa vendasit udhëtojnë të Hull City.  /Telegrafi/