LAJMI I FUNDIT:

Komuna Qendër do të prodhojë energji elektrike nga fotovoltaikë, projekti do të zbatohet deri në vitin 2023

Komuna Qendër do të prodhojë energji elektrike nga fotovoltaikë, projekti do të zbatohet deri në vitin 2023

Komuna Qendër është komuna e parë në Maqedoni që do të themelojë kompani publike për prodhimin dhe shitjen e energjisë elektrike.

Reklama

Kryetari i komunës Goran Gerasimovski në një intervistë për “TV21” tha se shembulli është nga Kroacia, ku një numër i madh i komunave e kanë përdorur atë model për të ulur faturat e energjisë elektrike.

“Për shkak të rritjes jashtëzakonisht të madhe të faturave të energjisë elektrike, ne filluam të kërkojmë mënyra për t’i ulur ato. Dhe kuptuam që një nga zgjidhjet është pikërisht kjo, të vendosim sa më shumë fotovoltaikë në objektet që janë nën ombrellën e komunës, përkatësisht shkollat, kopshtet, përfshirë edhe një pjesë të parkingjeve të objektit “Pakingjet Qendër”.

Është krijuar një komision ekspertësh që aktualisht janë duke përgatitur të gjitha ato raporte së bashku me sa mjete do të na duhen për të realizuar të gjitha projektet nga shkolla në shkollë, cilat janë zonat, sa fotovoltaikë mund të instalohen, për sa vite do të të mund ta kthejmë investimin, sa do të prodhohet rrymë, a do të jetë vetëm për nevojat e objekteve që i kemi dhe ku do të vendosen fotovoltaikët dhe pastaj i njëjti do të jetë në shitje”, thotë Gerasimovski./Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Rama bën publik lajmin: Gati plani për prodhimin e supermakinës shqiptare

Rama bën publik lajmin: Gati plani për prodhimin e supermakinës shqiptare

Lajme
Osmani për takimin me Vuçiqin: Ankohej, e nuk tregonte të vërtetën – që është virtyt i tij, duke qenë ministër i propagandës së Millosheviqit

Osmani për takimin me Vuçiqin: Ankohej, e nuk tregonte të vërtetën – që është virtyt i tij, duke qenë ministër i propagandës së Millosheviqit

Lajme
Kurti publikon emrat e personave dhe grupeve kriminale të përfshirë në protestën e dhunshme

Kurti publikon emrat e personave dhe grupeve kriminale të përfshirë në protestën e dhunshme

Siguri
Zhvillimet në veri përplasin kryeministrin Kurti me deputetët opozitarë

Zhvillimet në veri përplasin kryeministrin Kurti me deputetët opozitarë

Lajme
Ministri Krasniqi: Për trimërinë e Memli Krasniqit kemi mësu me “Ritmin e Rrugës”

Ministri Krasniqi: Për trimërinë e Memli Krasniqit kemi mësu me “Ritmin e Rrugës”

Lajme
Sveçla viziton veriun: Sovraniteti është i patjetërsueshëm

Sveçla viziton veriun: Sovraniteti është i patjetërsueshëm

Lajme
Kalo në kategori