Chelsea turpërohet nga Newcastle dhe mbetet jashtë Ligës së Kampionëve

NEWCASTLE UPON TYNE, ENGLAND - MAY 13: Dwight Gayle of Newcastle United celebrates after scoring his sides first goal during the Premier League match between Newcastle United and Chelsea at St. James Park on May 13, 2018 in Newcastle upon Tyne, England. (Photo by Ian MacNicol/Getty Images)

Newcastle United ka arritur ta mbyllë edicionin në Ligën Premier me një fitore të madhe ndaj Chelseas 3-0

Ish-kampionëve të Anglisë iu nevojitej fitorja dhe shpresonin që Liverpool të mposhtej në Anfield për të shkuar në Ligën e Kampionëve.

Newcastle e nisi më mirë ndeshjen dhe arriti të shënonte golin e epërsisë pas 23 minutave lojë.

Ishte sulmuesi anglez, Dwight Gayle që arriti të realizonte në portën e Thibaut Courtouis për 1-0.

Newcastle kishte raste tjera shënimi në pjesën e parë me Shelvey dhe Diame por që nuk ishin të saktë.

(Photo /Getty Images)

Me epërsinë minimale të ‘Laraskave’ 1-0 përfunduan 45 minutat e para të kësaj sfide.

Olivier Giroud pati rast të mirë për ta barazuar rezultatin në pjesën e dytë por portieri vendas Dubravka bëri mrekulli duke shpëtuar gol të sigurt.

Newcastle u kundërpërgjigj me spanjollin Ayoze Perez që shënoi për 2-0 në minutën e 59-të.

Vendasit nuk u ndalen me dy gola dhe gjetën edhe të tretin pesë minuta më vonë.

Newcastle United . (Photo /Getty Images)

Ishte përsëri sulmuesi spanjoll, Perez që realizoi në minutën e 64-të për 3-0.

Kësisoj Newcastle e përfundon stinorin në pozitën e 10-të në tabelë me 44 pikë të tubuara pas 38 ndeshjeve.

Ndërkohë Chelsea mbetet në pozitën e pestë në tabelë dhe do të luaj edicionin e ardhshëm në Ligën e Evropës. /Telegrafi/