Arsenali e nis me fitore sezonin e ri, mposht Nottingham Forestin

Arsenali ka fituar me rezultat 2-1 si vendas ndaj Nottingham Forest në ndeshjen e vlefshme për javën e parë të sezonit 2023/24 në Ligën Premier.

Ekipi i Mikel Artetës e ka nisur pozitivisht sezonin e ri, duke mposhtur Nottinghamin dhe shpresuar që të fitojë titullin kampion këtë sezon, pasi në sezonin e fundit e humbi vetëm në javët e fundit ndaj Manchester Cityt.

Pjesa e parë e ndeshjes u karakterizua me lojë më të mirë dhe dominim të Arsenalit, i cili përveç rasteve të shumta arriti të shënoj edhe dy gola.

Goli i parë erdhi në minutën e 26-të me anë të Eddie Nketiah, i cili shënoi pas një asistimi maestral të Gabriel Martinellit, ndërsa Bukayo Saka (32’) shënoi një supergol nga distanca për epërsinë 2-0.

Në pjesën e dytë, përsëri ishte Arsenali skuadër më e mirë duke krijuar më shumë, por ishin mysafirët të cilët gjeten golin e vetëm në këtë pjesë.

Goli i vetëm në këtë pjesë erdhi në minutën e 82-të me anë të Taiwo Awoniyi, i cili shënoi 2-1 dhe ky doli të ishte rezultati përfundimtar i ndeshjes.

Në ndeshjen e ardhshme, Arsenali luan në udhëtim te Crystal Palace, ndërsa Nottinghami është nikoqir i Sheffield Unitedit. /Telegrafi/

Arsenali e do sulmuesin e Barcelonës dhe është gati të ofrojë 50 milionë euro

Pesë numrat e fanellave që Barcelona mund t'i ofrojë Nico Williams, duke përfshirë numrin 10

Spanjollët shkruajnë për një dramë te Real Madrid: Mbretërit morën kredi të madhe në bankë për Kylian Mbappen

Donjeta Sadiku pas fitores së parë në Paris 2024: E kemi analizuar mirë kundërshtaren, kam ardhur për medalje

Ish-fituesi i Kupës së Botës, Philipp Lahm, jep shtëpi me qira me Airbnb për vetëm 21 euro në natë - ai premton se do të mirëpresë personalisht mysafirët

Ka kohë që nuk keni parë një gol të tillë - turbullon me driblime disa mbrojtës dhe shënon talenti i Van Persie