Fenerbahçe turpëron Real Madridin

Fenerbahçe e deklasoi Real Madridin me rezultat 100-78 dhe tani janë me një këmbë afër Final Fourit.

Kampioni aktual i Euroleagues është shokuar në Ulker Sports Arena nga sulmet dhe nga mbrojtja e Fenerbahçes.

Gjiganti turk e mbylli pjesën e parë me 25 pikë epërsi, derisa gjatë këtyre dy çerekëve epërsia shkoi edhe mbi 30 pikë.

Pjesën e dytë skuadra spanjolle, ia nisi më mirë duke bërë mbrojtje të mirë, por megjithatë nuk ishin të suksesshëm në sulm dhe pas një tronditjeje të vogël djelmoshat e trajnerit Zeljko Obradovic, u këndellën dhe e kontrolluan ndeshjen deri në fund, transmeton borizani.

Fenerbahçe e mposhti kundërshtarin me rezultat 100-78 për të kaluar 2-0 në epërsi të serisë.

Ekpe Udoh, shkëlqeu me 18 pikë e 4 kërcime, derisa të pamjaftueshëm ishin 15 pikët e Sergio Rodriguezit për madrilenët.

Tani seria do të bartet në Madrid, ku ndeshja e tretë do të luhet me 19 prill dhe në rast se fiton skuadra turke, kampioni aktual Real Madrid do të eliminohet nga Euroleague.

Francezët po tallen për një gabim të rëndë që kanë bërë gjatë hapjes së Lojërave Olimpike