Ka luajtur vetëm një minutë, ylli i Bayernit i mërzitur pasi Kompany e ‘përjashtoi’ nga ekipi

Mesfushori i Bayern Munichut, Leon Goretzka, raportohet se është i mërzitur për faktin se ka humbur vendin e tij në skuadër pas ardhjes së Vincent Kompany.

Goretzka nuk ishte pjesë e ekipit të Bayernit që mposhti me rezultat tenistik 6-1 ekipin e sapopromovuar në elitë Holstein Kiel.

Reprezentuesi gjerman, i cili ka bërë 222 paraqitje për Bayernin që prej se u bë pjesë e tyre nga Schalke 04 në vitin 2018, nuk ka luajtur gjithashtu as në fitoren ndaj SSV ULM 1846 në Kupën e Gjermanisë.

Me të vërtetë, Goretzka ka luajtur vetëm një minutë futboll zyrtar për bavarezët gjatë këtij sezoni.

Duke folur para fitores së Bayernit këtë vikend, drejtori sportiv Max Eberl shpjegoi përjashtimin e 29-vjeçarit nga skuadra, duke shtuar se lojtari ishte i mërzitur.

“Ne kemi komunikuar mjaft qartë që nga fillimi. Leon e di se ne po mbështetemi tek Pavlo (Aleksandar Pavlovic) dhe duam ta sjellim Palhinhan dhe Kimmich që të luajnë më shumë në qendër. Është vetëm për shkak se konkurrenca është e ashpër”.

“Ne gjithashtu kemi thënë se Leon është aty dhe i gatshëm që të përballet me këtë situatë, ai do të trajtohet plotësisht normalisht”.

“Leon është një djalë i mrekullueshëm. Më pëlqen shumë, ani pse ai natyrisht është i mërzitur për momentin. E kuptoj këtë gjithashtu, por është pjesë e jetës në futboll”, ka thënë Eberl.

Goretzka ka shënuar 40 gola dhe ka bërë 46 asistime gjatë këtyre gjashtë viteve tek Bayerni, ndërsa ka fituar pesë tituj të Bundesligës e po ashtu edhe Ligën e Kampionëve./Telegrafi/

Renditen dhjetë gjyqtarët më të mirë në histori të futbollit –  diferencë e vogël mes dy vendeve të para

Renditen dhjetë gjyqtarët më të mirë në histori të futbollit – diferencë e vogël mes dy vendeve të para

Ylli i Manchester Cityt thotë se mund të detyrohet të pensionohet nga futbolli pas këtij sezoni

Amarildo Bakaj merr një fitore të madhe, detyron kundërshtarin që ta dorëzojë meçin

Enzo Maresca bëhet pishman, kthen në ekip lojtarin që fillimisht e kishte përjashtuar

Ka luajtur vetëm një minutë, ylli i Bayernit i mërzitur pasi Kompany e 'përjashtoi' nga ekipi

Anthony Martial po transferohet në Greqi, arrin marrëveshje verbale me klubin e ri