Fitore minimale e Chelseat në derbin lokal

LONDON, ENGLAND - DECEMBER 30: N'golo Kante of Chelsea celebrates after scoring his team's first goal with Ross Barkley of Chelsea during the Premier League match between Crystal Palace and Chelsea FC at Selhurst Park on December 30, 2018 in London, United Kingdom. (Photo by Marc Atkins/Getty Images)

Chelsea ka marrë një fitore tejet të vlefshme në derbin londinez ndaj Crystal Palace 0-1.

Pjesa e parë ishte kryesisht e qetë dhe dy skuadrat luanin në mesfushë pa shumë aksione të mira.

Rasti më i mirë në 45 minutat e para i takoi mysafirëve që rrezikuan me brazilianin Willian nga gjuajtja e lirë por pa sukses.

(Foto: Jordan Mansfield/Getty Images/Guliver)

Ashtu siç filloi ndeshja edhe përfunduan 45 minutat e para me rezultat të bardhë 0-0.

E pjesa e dytë nisi më mirë me Chelsean të cilët pas gjashtë minutave lojë realizuan golin.

Mbrojtësi brazilian David Luiz asistoi për mrekulli për N’Golo Kanten në zonë i cili shënoi për 0-1.

Braziliani Willian rrezikoi edhe njëherë në pjesën e dytë, por goditja e tij u prit nga portieri vendas Guaita.

Fitorja e sotme në derbin lokal e mbanë Chelsean në pozitën e katërt në tabelë me 43 pikë të grumbulluara, 11 më pak se lideri Liverpool.

Ndeshjen e radhës londinezët do ta zhvillojnë në Stamford Bridges përballë Southamptonit. /Telegrafi/