Portugalia kalon grupin nga vendi i dytë pas barazimit mes vuajtjesh me Iranin

Iran - Portugal (Getty Images)

Kombëtarja e Portugalisë ka luajtur me barazim 1-1 ndaj Iranit në ndeshjen e tretë të Grupit B në kuadër të Kupës së Botës.

Pjesa e parë e takimit i takoi në tërësi portugezëve, të cilët dominuan si në raste ashtu edhe në posedim të topit.

Megjithatë, ata arritën vetëm një herë ta gjejnë rrugën e rrjetës, ku në minutën e 45-të ishte Ricardo Quaresma, i cili shënoi një gol të bukur nga distanca për 0-1.

Quaresma shënoi supergol (Getty Images)

Në pjesën e dytë, përsëri ishin portugezët që e filluan më mirë, duke pasur mundësi ideale të dyfishojnë epërsinë në minutën e 53-të.

Por, ylli i skuadrës, Cristiano Ronaldo, nuk u tregua i saktë nga pika e bardhë pasi goditja e tij u prit nga portieri Alireza Beiranvand dhe shifrat mbeten të njëjta.

Beiranvand ia priti penalltinë Ronaldos (Getty Images)

Në vazhdimin e ndeshjes, Irani u mundua të gjej golin e barazimit duke rrezikuar disa herë, por goli erdhi vetëm në minutat shtesë pasi Karim Ansarifard ishte i saktë nga pika e bardhë për 1-1.

Pas golit të barazimit, Irani pati edhe një rast të qind për qind,  por fati ishte me Portugalinë që shpëtoi nga më e keqja dhe ndeshja përfundoi me barazim 1-1.

Ansarifard barazoi rezultatin (Getty Images)

Pas kësaj fitore, Portugalia kalon Grupin B nga vendi i dytë me 5 pikë, po aq sa ka edhe Spanja në vendin e parë.

Në fazën tjetër, kombëtarja iberike do të ndeshet me vendin e parë të grupit A, vend ky që mban Uruguai. /Telegrafi/

Ylli i Real Madridit ulërin nga dhimbjet e mëdha pas lëndimit të tmerrshëm që pësoi ndaj Villarrealit

Ronaldo kërkon nga drejtuesit e Al Nassr t’i bëjnë yllit të Man Cityt një ofertë prej një milionë eurosh në javë

Traore dhe Walker u përfshinë në një duel shpejtësie dhe aty kishte një fitues të qartë

Mysafirëve në

Mysafirëve në "daljen e parë publike në 11 vjet" të Michael Schumacher iu dha një rregull i rreptë për t'u ndjekur